Szczególnie osoby starsze, przemieszczające się komunikacją miejską, muszą uważać na swoje mienie. Ta właśnie grupa osób w ostatnich kilku dniach padała ofiarami złodziei. Dla przykładu: wczoraj 84-latek stracił dokumenty. Sprawca działał metodą „na krawca” albo „na żyletkę”. To niespotykane od lat modus operandi może wskazywać, że istnieje ryzyko pojawienia się serii kradzieży.
Około godziny 14.00 w autobusie komunikacji miejskiej niezauważony przez nikogo sprawca, po uprzednim przecięciu torby na zakupy, skradł etui z dokumentami osobistymi mieszkańca gminy Rudziniec. Pokrzywdzony wsiadł na przystanku przy ul. Kozielskiej. W chwili wsiadania, jak i już w samym pojeździe, panował tłok – to właśnie idealne warunki dla działania kieszonkowców.
W podobnych okolicznościach dwóm starszym paniom skradziono w minionych dniach torebki. Opisanymi sprawami zajmują się już policjanci.
Przy okazji ostrzegamy pasażerów komunikacji miejskiej, szczególnie seniorów, że pojawili się w naszym rejonie kieszonkowcy. Ponieważ nie było świadków ich działalności, póki co pozostają nieznani. Kryminalni analizują już zapisy monitoringów i typują potencjalnych sprawców.
Jak nie dać się okraść?
Podziel się tą wiedzą ze swoją babcią lub dziadkiem. Poniżej kilka porad od policyjnych „tajniaków”.
– Kobiety powinny nosić torebkę zamknięciem od strony ciała, przez co jej niezauważone otwarcie staje się niemal niemożliwe.
– Unikajmy przeciskania się przez tłum. W tłoku złodziejowi najłatwiej jest okraść swoją ofiarę.
– Należy być wyczulonym na tzw. sztuczny tłok. Najczęściej kieszonkowcy wykorzystują tę technikę, aby zdezorientować upatrzoną osobę.
– Nie należy trzymać wartościowych rzeczy w tylnej kieszeni. To najczęstsze miejsce, z którego złodzieje wyciągają portfele i telefony.
– Podczas zakupów unikajmy przeglądania portfela oraz liczenia gotówki. Po wypłacie z bankomatu znacznej sumy, należy schować pieniądze w przygotowane wcześniej miejsce. Torebka i plecak nie stanowią dla kieszonkowca przeszkody.
– Nie powinno się pozostawiać swobodnie pieniędzy, kart kredytowych czy telefonu komórkowego w miejscu publicznym.
– Nosząc torebkę, warto skrócić pasek lub mieć ją z przodu, aby widzieć całą powierzchnię. Trzymając torebkę blisko ciała, poniżej ramienia, które blokuje do niej dostęp, utrudniamy kradzież.
– Jeżeli mamy plecak, będąc w tłumie, zdejmijmy go z pleców i trzymajmy przed sobą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS