A A+ A++

Liczba wyświetleń: 3196

W ostatnim czasie obserwujemy niepokojący powrót metody oszustwa znanej z czasów PRL jako „przewałka”. Ta przebiegła technika może zaskoczyć każdego, kto choć na chwilę straci czujność. Niedawno przekonały się o tym kobiety w Biłgoraju i Mławie.

Schemat działania oszustów jest prosty, ale skuteczny. Zaczyna się niewinnie – od kilku banknotów celowo porzuconych na chodniku. Gdy potencjalna ofiara schyli się, by je podnieść, rozpoczyna się właściwa akcja. Pojawia się rzekomy właściciel pieniędzy, twierdząc, że zgubionych banknotów było więcej. Sytuacja szybko przeradza się w słowną utarczkę, podczas której ofiara, chcąc udowodnić swoją niewinność, pokazuje zawartość portfela. To moment, w którym dochodzi do „przewałki” – oszuści, wykorzystując zamieszanie i presję psychiczną, dokonują kradzieży.

Niedawno ofiarą takiego oszustwa padła 67-letnia mieszkanka Biłgoraja, tracąc niemal 3 tysiące złotych.

Metoda „na przewałkę” ma wiele wariantów. Niedawno w jednej z piekarni w Mławie ofiarą padła ekspedientka. Kamery monitoringu zarejestrowały kobietę o ciemnej karnacji (prawdopodobnie Romka), która stoi przy stoisku piekarni. Kupuje pieczywo, płacąc banknotem o nominale 200 zł. Ekspedientka podaje pieczywo i wydaje kupującej resztę. Po chwili do lady podchodzi druga kobieta, odwraca uwagę sprzedającej. Kupująca rezygnuje z pieczywa i prosi o zwrot banknotu o nominale 200 zł, oddaje wydaną jej resztę, przeliczając banknoty. Podaje pieniądze ekspedientce. Do kasy trafia jednak tylko część sumy. Banknot 100 – złotowy zostaje bowiem w ręku oszustki. Obie kobiety odchodzą. Ekspedientka orientuje się, że brakuje części pieniędzy dopiero po pewnym czasie. Działającym wspólnie oszustkom grozi kara od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Oszustwo „na przewałkę” to stara metoda, którą posługują się złodzieje. Oszuści, wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonego, zastępują banknoty o dużych nominałach, banknotami o znacznie niższym nominale lub chowając banknoty, przekazują pokrzywdzonemu tylko część pieniędzy. Oszuści wykorzystują w tym celu chwilowe zamieszanie, odwracają uwagę pokrzywdzonego.

Sposobem na uniknięcie tego oszustwa, jest dokładne sprawdzenie każdego banknotu i spokojne przeliczenie gotówki. Jeśli sytuacja wiąże się z zamieszaniem, zagadywaniem, odwracaniem uwagi, to dodatkowy sygnał ostrzegawczy. Najlepszą obroną przed oszustami jest świadomość ich metod działania oraz zachowanie ostrożności w sytuacjach, które wydają się podejrzane. Mając „oczy dookoła głowy” i nie dając się zastraszyć, znacznie zmniejszamy ryzyko stania się ofiarą „przewałki” i podobnych oszustw.

Autorstwo: KM
Źródło: NCzas.info

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowi strażacy ratownicy w powiecie puckim: Egzamin kończący szkolenie OSP
Następny artykułPapież na jubileusz św. Rozalii: również dziś trzeba iść pod prąd