Kwestia zakresu dopuszczalności dowodów i informacji o różnych, często drobnych i “pobocznych” przestępstwach – jeśli informacje te zostały uzyskane w ramach kontroli operacyjnej prowadzonej z powodu zupełnie innych spraw – od dawna jest przedmiotem dyskusji i sporów prawnych.
Latem 2018 r. wniosek w sprawie przepisu Kodeksu postępowania karnego mówiącego o wykorzystywaniu takich dowodów skierował do TK Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Według Ziobry niekonstytucyjne jest wyprowadzanie ograniczeń dla wykorzystywania takich dowodów z zaskarżonego przepisu Kpk.
We wniosku chodzi o przepis wprowadzony do Kpk nowelizacją z marca 2016 r. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli w wyniku kontroli operacyjnej, czyli np. podsłuchu, “uzyskano dowód popełnienia przez osobę, wobec której kontrola operacyjna była stosowana, innego przestępstwa ściganego z urzędu lub przestępstwa skarbowego, niż przestępstwo objęte zarządzeniem kontroli operacyjnej (…) prokurator podejmuje decyzję w przedmiocie wykorzystania tego dowodu w postępowaniu karnym”.
Tymczasem miesiąc przed złożeniem wniosku w TK przez PG – w końcu czerwca 2018 r. – Sąd Najwyższy w uchwale podjętej przez siedmiu sędziów uznał, że pojęcie “innego przestępstwa” ze spornego przepisu “obejmuje swym zakresem wyłącznie te przestępstwa, co do których sąd może wyrazić zgodę na zarządzenie kontroli operacyjnej”, czyli np. tylko te najpoważniejsze, o których mowa w ustawie o Policji.
zobacz także:
“Niedopuszczalne jest domniemywanie kompetencji władz publicznych w zakresie ingerencji w wolność jednostki. (…) Aby można było mówić o zachowaniu standardu konstytucyjnego ustawodawca powinien zdefiniować zamknięty i możliwie wąski katalog poważnych przestępstw uzasadniających ingerującą w status jednostki kontrolę operacyjną” – uzasadniał wówczas SN. Tym samym SN uznał wtedy, że wykorzystanie takich dowodów nie może być nieograniczone i nie może dotyczyć wszystkich przestępstw ściganych z urzędu.
Ostatnio TK wyznaczył na 3 grudnia br. termi … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS