Marlboro ogłosiło, że zrezygnuje z produkcji papierosów, co świadczy o zmieniającej się rzeczywistości, z czego zdają sobie sprawę nawet szefowie koncernów. Pierwszy kraj na świecie wprowadza zakaz sprzedaży i palenia tytoniu, a niektóre sieci handlowe dobrowolnie decydują się zakończyć sprzedaż w niektórych krajach. W Polsce również przygotowuje się do wprowadzenia zakazów.
Od 1 lipca 2024 roku w Holandii zostanie wprowadzony zakaz handlu papierosami, co spowoduje, że około 6,5 tysiąca sklepów przestanie sprzedawać tytoń. Stopniowo zakaz ten obejmie cały kraj. Osoby uzależnione od nikotyny będą miały możliwość zakupu papierosów tylko w wyznaczonych punktach specjalistycznych, najprawdopodobniej po przedstawieniu zaświadczenia lekarskiego lub recepty. Celem tych działań jest stworzenie środowiska wolnego od dymu tytoniowego dla przyszłych pokoleń. Holandia dąży do tego, aby młodzi obywatele nie mieli nawet możliwości zakupu papierosów.
Inne kraje również podążają śladem Holandii i dążą do osiągnięcia statusu kraju wolnego od tytoniu, czyli mającego mniej niż 5% obywateli uzależnionych od nikotyny. Szwecja zbliża się do tego celu i prawdopodobnie osiągnie go w 2024 roku. W Szwecji popularnym produktem tytoniowym jest snus, podobny do tabaki, który spożywa się poprzez umieszczenie go za wargą. Wielka Brytania również planuje obniżyć liczbę palaczy do 5% populacji do roku 2030.
Rząd w Polsce również angażuje się w walkę z paleniem.
Według badań przeprowadzonych przez CBOS oraz raportu WHO, w Polsce pali papierosy co czwarty Polak, co stanowi prawie 8 milionów osób. Odsetek palących wśród młodych jest niższy, natomiast najwięcej palaczy znajduje się w grupie wiekowej 40-49 lat. W porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej, Polska obserwuje powolny spadek odsetka palących głównie z powodu braku wprowadzenia restrykcyjnych przepisów dotyczących palenia, a większość naszych obywateli nadal uważa to za coś normalnego.
Od 2010 roku obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych, z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych stref. Od tego czasu polityka antytytoniowa w Polsce koncentrowała się na stopniowym ograniczaniu palenia w kolejnych miejscach, edukacji dotyczącej szkodliwości palenia oraz ograniczaniu reklamy i promocji wyrobów tytoniowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS