Wszyscy wiemy, że zdrowe odżywianie ma wpływ na nasze życie. Ale czy wiemy, jak wpływa na nasze samopoczucie? Często narzekamy na zły nastrój, zmęczenie, bóle głowy i ogólnie na brak energii. Winimy za to porę roku, przepracowanie, zbyt dużo obowiązków. Badania naukowe jednoznacznie pokazują, że wpływ na naszą słabą kondycję może też mieć to, co jemy i jak się odżywiamy.
Podziel się
Wpływ jedzenia na zdrowie i dobre samopoczucie. Jak zmienić nawyki żywieniowe? (123RF)
Badano zależność miedzy nastrojem a wpływem na wrażliwość i smak. I odkryto, że ma to związek z systemem neuroprzekaźników – substancji chemicznych znajdujących się w naszych mózgach. Naukowcy sugerują, że ta zależność może oznaczać, iż ludzie lekko przygnębieni to ci, którzy mają złe nawyki żywieniowe, a niezdrowe zmiany w diecie mogą doprowadzić do zmian w strukturze mózgu – chemicznych i fizjologicznnych. A zatem zdrowa dieta prowadzi do zmiany samopoczucia na lepsze.
Jak zmienić nawyki żywieniowe, aby czuć się dobrze?
Przede wszystkim stawiamy na kwasy Omega-3. Jest ich dużo w rybach i orzechach włoskich. Pamiętamy o śniadaniu, jako o najważniejszym posiłku dnia. Śniadanie bowiem zdecydowanie wpływa na nasze zmęczenie i samopoczucie.
Rano koniecznie jedzmy dużo błonnika, białka i pełnoziarnistych węglowodanów. W ciągu dnia stawiajmy ogólnie na dietę śródziemnomorską, która zawiera owoce, warzywa, zboża, rośliny strączkowe, ryby i owoce morza. Wszystkie te produkty posiadają składniki odżywcze zapobiegające depresji. Znajdująca się w nich witamina D zwiększa poziom serotoniny w mózgu, a więc odpowiada za dobry nastrój i poczucie zadowolenia.
Zobacz też: Papryka faszerowana – pomysł na obiad
Odpowiednia dieta ma także wpływ na naszą koncentrację. Odrzucamy więc fast foody, słodycze i słodkie napoje. Zamieniamy je na sałatki, wodę i posiłki mięsne gotowane lub pieczone. Badania w szkołach w stanie Wisconsin potwierdziły, że taka dieta wpływa na lepsze wyniki w nauce, zmniejszenie konfliktów między uczniami i rzadsze wagarowanie.
Jeżeli chodzi o wpływ jedzenia na nasze ciało, to ewidentnie nasza skóra i wygląd odzwierciedlają to, co jemy i wypijamy. Stosowanie najlepszych kosmetyków nie zastąpi dobrze nawodnionej i odżywionej od wewnątrz skóry. Potwierdzają to dermatolodzy, kosmetolodzy i wizażyści.
Odpowiednia dieta, bogata w składniki odżywcze wpływa znacznie na naszą kondycję fizyczną i aktywność seksualną. Systematyczna aktywność fizyczna – ćwiczenia, spacery, jazda na rowerze i spędzanie czasu na świeżym powietrzu zapewniają większy komfort życia i opóźniają starzenie się organizmu. A lepsza kondycja wpływa znacznie na życie seksualne. Niektórym produktom przypisuje się także właściwości afrodyzjakalne.
Stres to spadek serotoniny w mózgu. Ma on ogromny wpływ na nasz nastrój. A spadek nastroju prowadzi do depresji. Dostarczając naszemu organizmowi pełnowartościowe pożywienie, pomagamy w zwalczanie stresu i depresji. Jemy zatem pełnowartościowe białko – sery, twaróg, ryby i mięso. Ale niezastąpiony jest też magnez, który uzupełniamy jedząc kasze, migdały i mąki z pełnego przemiału.
Ogromnie ważna jest też sprawność intelektualna. Ma ona wpływ na nasze życie zawodowe i rodzinne. Wpływamy na nią dostarczając organizmowi żelazo, bowiem ono przekazuje tlen do naszego mózgu. Odpowiedni poziom żelaza zapobiega także zmęczeniu, przygnębieniu i podnosi nasza sprawność intelektualną. Zatem powinniśmy jeść czerwone mięso i ryby – one dostarczają dobrze przyswajalne żelazo. Wpływ na nasze funkcje intelektualne mają także kwasy Omega-3, które są w oleju lnianym, jajach, tłustych rybach morskich i orzechach.
Podsumowując, właściwe nawyki żywieniowe i pełnowartościowa dieta są fundamentem naszych wszelkich działań i aktywności życiowych. Odpowiednie zaspokojenie potrzeb naszego organizmu pozwala na prawidłowe funkcjonowanie i realizowanie się na wszystkich płaszczyznach życia. Kreatywność każdego z nas jest optymalna, jeżeli jesteśmy najedzeni i dostarczyliśmy naszemu organizmowi odpowiednich składników odżywczych i witamin.
Chcesz się pochwalić swoimi kulinarnymi osiągnięciami? Masz ciekawy przepis? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS