Opozycja jest od tego, żeby zapowiadać wotum nieufności, ze spokojem do tego podchodzimy i oczywiście obronimy naszego ministra, gdyby do tego doszło – mówił wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS Ryszard Terlecki, pytany o ewentualny wniosek opozycji o odwołanie ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.
Szef klubu PiS pytany przez dziennikarzy o najbliższe posiedzenie Sejmu, które rozpocznie się we wtorek, wskazał, że posłowie zajmą się m.in. poprawkami Senatu do ustawy o Sądzie Najwyższym.
Będziemy wspólnie je odrzucać (z Solidarną Polską – PAP)
— zadeklarował.
Dodał, że Sejm zajmie się też zapewne tzw. ustawą wiatrakową.
Tym samym będzie to posiedzenie burzliwe
— ocenił Terlecki.
Dopytywany o ewentualny wniosek opozycji o wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka odparł:
Opozycja od tego jest, żeby zapowiadać wotum nieufności. To jest niepoważne jak zwykle. Ze spokojem do tego podchodzimy i oczywiście obronimy naszego ministra, gdyby do tego doszło
— zapowiedział Terlecki.
Wniosek o wotum nieufności
Współprzewodniczący Nowej Lewicy Włodzimierz Czarzasty przed weekendem na konferencji prasowej w Lublinie powiedział, że zgłoszenie przez opozycję wniosku o wotum nieufności wobec Przemysława Czarnka jest „sprawą bardzo rozsądnie uzasadnioną”.
Zwracamy się oficjalnie do naszych partnerów na opozycji: przemyślmy i przedyskutujmy kwestię postawienia i zgłoszenia wotum nieufności w stosunku do ministra Czarnka
— powiedział.
W ubiegłym tygodniu portal TVN24 opublikował artykuł z listą 12 nieruchomości i organizacji, które dostały dotacje na ich zakup w ramach konkursu MEiN. Jest to lista „willi, budynków, apartamentów i działek budowlanych, które już trafiły lub najpewniej trafią do organizacji powiązanych z politykami Prawa i Sprawiedliwości oraz do katolickich i prawicowych fundacji”.
Na liście znalazły się: 1. Fundacja Polska Wielki Projekt, 2. Fundacja Wolność i Demokracja, 3. Fundacja Na Rzecz Wspólnych Spraw Megafon, 4. Fundacja Dumni, 5. Fundacja Edukacji i Mediów, 6. Fundacja pod Damaszkiem, 7. Fundacja Ostre Łąki, 8. Stowarzyszenie Otoczenia Przedsiębiorców Probiznes, 9. Lokalna Organizacja Turystyczna „Inte-Gra”, 10. Fundacja Dabar – Dialog Kultur i Religii Pogranicza Polski, Ukrainy i Słowacji, 11. New Europe Foundation, 12. Fundacja Polski Instytut Rozwoju Społecznego i Gospodarczego.
Wystąpiły one o dotację na zakup nieruchomości m.in. na warszawskim Żoliborzu, Mokotowie i Ursynowie, w Toruniu, Lublinie, Katowicach i Jadwisinie. Kwoty dotacji wynoszą od blisko 600 tys. zł do 5 mln zł.
Wyrównanie szansa
Premier Mateusz Morawiecki podczas poniedziałkowej konferencji w Bobrownikach pytany, czym kierował się minister Czarnek przyznając dotacje organizacjom i fundacjom na zakup nieruchomości odpowiedział, że przez wiele dziesięcioleci w Polsce działało mnóstwo fundacji i podmiotów pozarządowych, „które nie miały żadnego dostępu do infrastruktury, do środków, które pozwoliłyby im realizować różne przedsięwzięcia, cele o charakterze edukacyjnym, oświatowym, filantropijnym, charytatywnym”.
Trzeba to traktować w charakterze wyrównania szans. Było wiele fundacji bardzo bogatych, bardzo zasobnych. Proszę sobie prześledzić różne publikacje w tym zakresie o fundacjach, które naprawdę dostawały potężne środki przez cały okres 30 lat III Rzeczpospolitej. Były setki, tysiące fundacji pozbawionych tego wsparcia. Staramy się te szanse wyrównywać
— ocenił.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kidawa-Błońska atakuje PiS po materiale TVN24: „Nie ma nic publicznego, jest partyjne”. Reakcja w sieci: Skandalem jest PO
Mly/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS