Odpowiednio zaimpregnowane drewno cechuje się trwałością i wytrzymałością, a także wysoką estetyką. Zastosowanie w tym celu wosku to jedna z metod pielęgnacji takich powierzchni. Co warto o niej wiedzieć? Podpowiadamy.
Wybór wosku do drewna
Wybór wosku wydaje się być trudnym zadaniem, zwłaszcza dla osób, które nie mają doświadczenia w impregnacji powierzchni drewnianych. Warto wybrać taki produkt, który zawiera dużą ilość naturalnego wosku zwierzęcego. Takie artykuły doskonale zabezpieczają drewno przed wnikaniem wody. Z kolei do powierzchni, które są uszkodzone mechanicznie najlepiej wybrać wosk z dodatkiem carnauba. Półki czy drzwiczki mebli oraz inne płaskie elementy najlepiej zabezpieczyć półpłynnym lub stałym woskiem bądź pastą woskową. Wszelkie rzeźbienia i ozdobne elementy najlepiej zaimpregnować woskiem w płynie. W zależności od efektu, jaki chcemy osiągnąć, możemy sięgnąć po preparaty barwiące, bezbarwne lub wybielające.
Przygotowanie podłoża do woskowania
Woskowanie drewna to proces, do którego należy się odpowiednio przygotować. Powierzchnię należy przeszlifować papierem o wysokiej gradacji, dzięki czemu pozbędziemy się wszelkich nierówności i włosków. Po zakończeniu szlifowania należy odpylić powierzchnię za pomocą szmatki lub odkurzacza. W przypadku elementów, które już wcześniej były impregnowane, można na nie nakładać wosk, jednak nie wniknie on strukturę drewna lakierowanego jeśli powierzchnia jest pokryta kryjącą farbą. W takiej sytuacji należy wcześniej zeszlifować stare powłoki i dokładnie je odpylić. Natomiast w przypadku olejowanego drewna, bejcowanego lub wcześniej woskowanego można nakładać wosk bez konieczności szlifowania.
Woskowanie drewna
Do impregnacji możemy użyć wosku w płynie, który nakłada się na zimno, czyli bez podgrzewania za pomocą szmatek bawełnianych lub pędzla z miękkiego naturalnego włosia, lub zdecydować się na formę w kremie bądź pastę woskową. Te preparaty należy wcześniej podgrzać, aby łatwiej się je nakładało na drewno. Można je aplikować za pomocą waty szklanej typu 000. Woskowanie na ciepło jest konieczne jeżeli zdecydowaliśmy się na twardy wosk w formie kostek.
Po nałożeniu pierwszej warstwy niezależnie od tego czy jest to woskowanie podłogi, czy mebli należy ją pozostawić do wyschnięcia. Zazwyczaj czas ten wynosi od 6 do 24 godzin. Po tym okresie powinniśmy zebrać nadmiar wosku przy użyciu wełny stalowej lub bawełnianej paculi. Następnie nakładamy drugą warstwę, ponieważ jednokrotne woskowanie zwłaszcza w przypadku surowego drewna jest często niewystarczające. Ostatnim etapem jest polerowanie drewna. Należy to zrobić przy pomocy szmatki bądź szczotki tak, aby powierzchnia była sucha, gładka i błyszcząca.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS