A A+ A++

Stomia nie jest wyrokiem – to rozwiązanie umożliwiające dalsze godne życie po ciężkiej operacji układu wydalniczego. Dzisiaj na rynku możesz znaleźć mnóstwo produktów, które umożliwią Ci dbanie o higienę ze stomią. Dlatego poznaj:

  1. Czym jest worek stomijny?
  2. Kiedy wybrać worki stomijne jednoczęściowe, a kiedy dwuczęściowe?
  3. Gdzie kupić sprzęt stomijny i jak dbać o higienę z workiem stomijnym?

W pierwszej kolejności przyjrzyjmy się samemu sprzętowi dostępnemu dla stomików.

Czym jest worek stomijny?

Dla stomika worki stomijne to praktyczne i niejednokrotnie jedyne rozwiązanie do dbania o higienę. Worek stomijny jest elastyczną torbą mocowaną do brzucha wokół wyłonionej stomii, w którym zbierają się treści jelitowe. Zakłada się go w dwóch sytuacjach:

  • gdy naturalny sposób wydalania jest niemożliwy;
  • kiedy wydalanie nie jest praktyczne.

Stomicy mają do wyboru kilka wariantów zbiornika na wydzieliny. Chodzi o:

  • jednoczęściowy worek stomijny;
  • dwuczęściowy worek stomijny;
  • worek urostomijny.

Poza tym do wyboru pacjentów pozostają też worki stomijne z podziałem na rodzaj stomii. Wyróżnia się worek stomijny dla:

  • kolostomii;
  • ileostomii;
  • urostomii.

Pierwszy z nich, czyli worek dla kolostomii jest przeznaczony na treści stałe, które zostają wyprowadzone z organizmu przez część jelita grubego. Worki dla ileostomii są dostosowane do treści o zwiększonej ilości płynów. Ma to związek z wyprowadzeniem stomii w postaci fragmentu jelita cienkiego, gdzie treści pokarmowe są w większym stopniu płynne. Natomiast o workach stomijnych dla urostomii mówimy w przypadku wyłonienia na powierzchnię brzucha fragmentu dróg moczowych. W tej sytuacji worek jest przyklejany do zbierania moczu.

Dla stomików przygotowano też zamknięte worki stomijne lub worki stomijne otwarte. Pierwsze z nich nie umożliwiają usuwania treści jelitowych ze zbiornika – worek wraz z treścią należy wyrzucić. Natomiast worki stomijne otwarte – chętniej stosowane przez ileostomików – można opróżniać bez odklejania.

Wyroby medyczne w postaci worków stomijnych oprócz rodzaju stomii można też podzielić pod kątem wieku użytkujących je osób. Dobre worki stomijne dla pacjentów to produkty dla dorosłych, dzieci i noworodków.

Kiedy wybrać worki stomijne jednoczęściowe, a kiedy dwuczęściowe?

Zwykle użytkowanie worka stomijnego obejmuje osoby dorosłe lub te po ciężkich operacjach jelita cienkiego, grubego lub dróg moczowych. W takich sytuacjach trzeba wybrać wariant worka, który będzie najbardziej praktyczny. 1 częściowy lub 2 częściowy worek stomijny wybiera się w określonych warunki:

  • Jednoczęściowe worki stomijne są tańsze od dwuczęściowych. Najczęściej występują jako worki stomijne zamknięte. Są wybierane przez osoby z uregulowanymi wypróżnieniami, które chcą zmieniać worek stomijny od razu z jego zawartością.
  • Dwuczęściowy sprzęt stomijny jest chętniej stosowany, gdy pacjent nie ma jeszcze uregulowanych wypróżnień. Jednoczęściowe worki stomijne uniemożliwiają usuwanie treści bez odklejania płytki, a dwuczęściowe można stosować przy częstszych wypróżnieniach i przy większej aktywności fizycznej.

Gdzie kupić sprzęt stomijny i jak dbać o higienę z workiem stomijnym?

Worki stomijne jednoczęściowe i dwuczęściowe możesz nabyć w sklepie internetowym. Dokładny opis produktu i doradztwo ekspertów pomogą Ci dopasować sprzęt stomijny do potrzeb własnych lub pacjenta, którym się opiekujesz. Dla części osób dostępna jest też refundacja NFZ. Duże znaczenie dla wyboru sprzętu ma konieczność pielęgnacji stomii. Worki stomijne jednoczęściowe i dwuczęściowe w różnym stopniu wpływają na higienę. Jeśli pacjent wymaga częstego przemywania skóry wokół stomii, wymiana worka jest poprzedzana dokładnym obmyciem i wysuszeniem skóry na brzuchu. Dla osób bez zmian skórnych, które nie chcą często wymieniać worka stomijnego najlepszą opcją będzie opcja dwuczęściowa niewymagająca częstego przyklejania i odklejania.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSensacyjne ustalenia ws. następcy Lewandowskiego. “Xavi z nim nie rozmawia”
Następny artykułW podróży z czworonogiem – jak bezproblemowo podróżować z psem samochodem, pociągiem i samolotem?