A A+ A++

Obecnie na topie są e-papierosy i o nich najwięcej rozmawiamy w przestrzeni publicznej, ale nie tylko one szkodzą zdrowiu młodzieży. Popularność zyskuje też inny produkt zawierający nikotynę – woreczki nikotynowe. W fajnym opakowaniu, dyskretne i dające nikotynowego kopa bez dymu i ryzyka, że ktoś poczuje zapach.

Słyszeliście o snusie? Na pewno! To popularna w krajach skandynawskich używka, sporządzona na bazie tytoniu. Wielu z nas może kojarzyć się z rosłym Szwedem czy Finem, uśmiechającym się żółtymi lub wręcz brązowymi zębami – efektem właśnie używania snusu. Zawiera większe niż papierosy ilości nikotyny. Być może zażółcenie zębów zniechęca do snusu, ale woreczki nikotynowe rozwiązują ten problem, między innymi dlatego są tak atrakcyjne.

Snus zabroniony, woreczek nikotynowy nie

W Polsce, podobnie jak w pozostałych krajach UE (z wyjątkiem Szwecji), zabroniona jest produkcja i wprowadzania do obrotu tytoniu do stosowania doustnego. Oryginalny snus nim jest. Zakaz wynika z art 7 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz.U. z 2021 r. poz. 276). Często pod nazwą snus kryją się woreczki nikotynowe. Nie są objęte w Polsce żadną specyficzną dla nich regulacją. Nie podlegają pod wspomnianą ustawę, w związku z czym brak jasnych zasad dotyczących ich dystrybucji, oznakowania czy reklamy.

Woreczek nikotynowy, co to jest?

Według prawa za woreczek nikotynowy uważa się porcjowany, wolny od tytoniu produkt konsumencki, który zawiera związki nikotynowe, środki aromatyzujące i inne składniki, które uwalniają nikotynę i aromaty po umieszczeniu woreczka pod górną wargą, co powoduje wchłanianie nikotyny przez błonę śluzową jamy ustnej. Takie woreczki nie powinny być oferowane ani sprzedawane osobom poniżej 18. roku życia, a zawartość nikotyny nie powinna przekraczać 20 mg na woreczek. Dodatkowo stosowana nikotyna musi spełniać standardy odpowiadające nikotynie używanej w produktach farmaceutycznych, bo woreczki teoretycznie są produktem, który ma ułatwiać rzucenie palenia, jak gumy, spraye czy plastry, dostępne w aptekach.

Snus jak guma do żucia

Skoro woreczki nikotynowe mają podobną funkcję co nikotynowa terapia zastępcza, to w czym problem? Otóż w tym, że NTZ nie ma smaku (albo wręcz jest niesmaczna), jest mało atrakcyjna i  “apteczna”. Zaś woreczki nikotynowe można sobie kupić przez internet. Są w fantazyjnych pudełkach, mają odlotowe smaki, kosztują mniej więcej tyle, co paczka papierosów i dają nikotynowego kopa. Oficjalnie przeznaczone są dla dorosłych odbiorców, którzy chcą rzucić nałóg palenia, ale opisy konkretnych produktów skierowane są ewidentnie do młodych ludzi. W ofercie można przeczytać, że „stosowanie snusu jeszcze nigdy nie było tak zabawne”, „eksplozja smaku i prawdziwy zastrzyk nikotyny dają kopa”, a w trakcie używania czuje się „słodycz dojrzałych jagód z orzeźwiającym, chłodnym posmakiem, imitującym efekt lodu”. 

O co ten hałas?

Zawartość nikotyny w papierosie to zwykle 1,1-1,8 mg, a cała paczka 22-36 mg. 15 zaciągnięć e-papierosem to zależnie od mocy 0,5-15,4 mg nikotyny. Woreczek nikotynowy może mieć różne stężenie nikotyny, od zerowej lub niskiej (do 8 mg na gram) nawet do tak wysokiej, jak 24-50 mg/g. Woreczek waży ok. 0,5 g, zatem jedna sztuka może dostarczyć nawet do 25 mg nikotyny. W przypadku zażycia doustnego ostre zatrucie następuje przy dawce 5 mg na kilogram masy ciała. Wraz z saszetką można przyjąć niebezpieczną dawkę nikotyny.

Woreczki nikotynowe nieszkodliwe?

Ci, którzy oferują woreczki nikotynowe, przekonują, że palenie jest szkodliwe, bo w dymie są substancje rakotwórcze, a w woreczkach nikotynowych z tytoniem jest ich dużo mniej. Można też wybrać saszetki bez tytoniu, z samą nikotyną, wtedy skutków ubocznych, zdaniem sprzedających jest niewiele. Tymczasem jak sami zachęcają w opisie oferowanych produktów „niektóre z tych beztytoniowych woreczków snusowych wyróżniają się stosunkowo wysoką zawartością nikotyny. Z tego powodu ich stosowanie zapewnia prawdziwy nikotynowy kop. Coś, co wydaje się być szczególnie popularne wśród młodych ludzi” – czytamy na jednej ze stron oferujących woreczki nikotynowe. Można też kupić woreczki snusowe bez tytoniu i bez nikotyny. Specjaliści zwracają uwagę, że te produkty często są wstępem do sięgnięcia po produkt z nikotyną.

Czego młodzi ludzie szukają w nikotynie?

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny zbadał w latach 2019-2020, dlaczego polska młodzież pali i jak to robi. Do kontaktu z papierosami przyznaje się aż 70 proc. uczniów w wieku 12 lat, ale jak wynika z przeprowadzonych badań, po papierosa często sięgają dzieci nawet w wieku kilku lat. Aż 50% uczniów próbowało palić papierosy, a co czwarta osoba w wieku 15–18 lat robi to codziennie. W erze przed elektronicznymi urządzeniami do palenia czuć było, że młody człowiek wraca z „dymka”. Czasy e-papierosów i innych urządzeń wyeliminowały ten charakterystycznie pachnący problem. Jak wskazują psycholodzy, młodzież w używkach z nikotyną szuka uczucia zrelaksowania, poprawy koncentracji, podekscytowania. Zaczynają palić, wapować, czy przyjmować przez śluzówki nikotynę z powodu mody, chęci bycia akceptowanym wśród rówieśników.

Nikotyna o przyjemnym smaku to problem

Pacjent.gov.pl podaje, że 78% młodzieży wybiera e-papierosy o smakach owocowych i słodkich, co może wskazywać, że smak jest tym czymś, co przyciąga do stosowania. Dlatego „eksplozja smaku mięty” może przesądzić o tym, że woreczki nikotynowe będą przyciągać nowych użytkowników. Warto również pamiętać, że w skład woreczków oprócz nikotyny wchodzą substancje wypełniające, stabilizujące, zwilżające, regulujące kwasowość, słodzące, aromatyzujące i konserwujące (np. sorbinian potasu). Mogą wywołać podrażnienie śluzówek i objawy alergii. Wchłaniają się również do krwiobiegu. Długotrwałe ich przyjmowanie zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby i nerek.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrzeszło 13,5 mln zł na zieloną przyszłość Rybnika
Następny artykułModernizacja pawilonu psychiatrii dziecięcej w Bielsku-Białej rusza bez zakłóceń