Ponad 60 wolontariuszy – członków toruńskich organizacji pozarządowych oraz osób niezrzeszonych – stale współpracuje z toruńskim MOPR-em pomagając osobom starszym, niepełnosprawnym i samotnym, pozbawionym wsparcia rodziny i pozostającym w domach w związku zagrożeniem spowodowanym pandemią.
Robią i przynoszą zakupy, lekarstwa, niezbędne środki higieniczne. Wyprowadzają na spacer psa. Są praktycznie w każdej części miasta. Niektórzy dostępni codziennie, inni w wybrane dni – w miarę swoich możliwości, po pracy, czy w weekendy. Niektórzy są chętni do pomocy od rana, inni w południe, jeszcze inni popołudniami lub wieczorami, nawet do godziny 21.
Niektóre organizacje i osoby prywatne zgłosiły się do pomocy samodzielnie. Inni odpowiedzieli na zaproszenie skierowane do toruńskich pozarządówek przez Urząd Miasta Torunia. W tej chwili pomoc wolontarystyczną we współpracy z MOPR świadczą 63 osoby, wśród nich członkowie organizacji:
- Strzelcy Jednostki Strzeleckiej 1909 im. gen. bryg. Elżbiety Zawackiej w Toruniu Związku Strzeleckiego “Strzelec” Józefa PIŁSUDSKIEGO;
- Związek Strzelecki Oddział Toruń im. 63 Pułku Piechoty;
- Rycerze Chorągwi Zaciężnej Ziemi Kujawskiej;
- Fundacja NEUCA dla Zdrowia;
- Fundacja Fabryka UTU;
- Fundacja “LIBERI”;
- Związek Harcerstwa Polskiego Chorągiew Kujawsko-Pomorska Hufiec Toruń im. Mikołaja Kopernika;
- Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania dla Miasta Torunia – Centrum Aktywności Lokalnej “Willa z Pasją”;
- oraz osoby prywatne, niezrzeszone w organizacjach.
Od płowy października do połowy listopada z ich pomocy skorzystało 114 osób, niektórzy wielokrotnie.
Koordynacją pracy wolontariuszy zajmuje się Dział Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Toruniu.
Numery telefonów do Działu Interwencji Kryzysowej: 477 00 91; 477 00 92.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS