Uczestnicy 6. etapu Wiślanej Odysei posprzątali brzegi Wisły w Płocku. Za nimi droga od Baraniej Góry, przed nimi ekologiczna podróż aż do Gdańska. W lipcu kolejny etap, „odyseja” wyruszy z Płocka do Torunia.
Wolontariuszki i wolontariusze w miniony weekend stoczyli zakończoną wielkim sukcesem walkę o #MniejPlastiku i innych śmieci. Wraz z nimi sprzątał pomysłodawca i organizator Wiślanej Odysei – ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który od lat sprząta w Polsce i za granicą, żartobliwie nazywając swój kajak śmieciarką.
– Płock z wysokości Wisły prezentuje się wspaniale, zwłaszcza teraz, kiedy 12 czerwca uczestnicy 6. etapu Wiślanej Odysei zebrali śmieci na brzegach Wisły! Rejon Przystani Żeglarskiej lśni czystością! Serdecznie dziękujemy wspaniałej młodzieży PCK Płock – Oddziałowi Rejonowemu Polskiego Czerwonego Krzyża za udział w akcji sprzątania – relacjonują organizatorzy.
Dominik Dobrowolski przypłynął do Płocka kajakiem z Warszawy, gdzie dzień wcześniej, 11 czerwca rozpoczął 6. etap Wiślanej Odysei.
Pomoc Ukrainie
Organizatorzy przypominają, że za każdy 1 km wyprawy każdy może wpłacić 1 zł #NaPomocUkrainie na PCK, zostając w ten sposób Wiślanym Odyseuszem! Wpłaty na pomoc Ukrainie należy kierować na konto: 16 1160 2202 0000 0002 7718 3060 z dopiskiem „UKRAINA„.
7. etap Wiślanej Odysei
Kolejny etap Wiślanej Odysei (z Płocka do Torunia) odbędzie się w dniach 8-10 lipca.
– Zapraszamy! Uwolnijmy Królową Polskich Rzek od śmieciorów – apeluje Dominik Dobrowolski.
O akcji Wiślana Odyseja
#WiślanaOdyseja to wyjątkowa akcja edukacyjno-ekologiczna. Uczestnicy poruszają się wzdłuż nurtu Wisły pieszo, na rowerach lub kajakami od źródeł w Baraniej Górze do ujścia w Gdańsku. Wyprawa połączona jest ze sprzątaniem brzegów i edukowaniem lokalnych mieszkańców.
1200-kilometrowa trasa podzielona jest na 10 etapów. W jeden weekend w miesiącu grupa wolontariuszy pod przewodnictwem ekologa i podróżnika Dominika Dobrowolskiego pokona około 100-150 km.
#WiślanaOdyseja to już trzecia duża akcja z cyklu ekologicznych przedsięwzięć organizowanych w ramach kampanii #mniejplastiku. W 2020 r. odbyła się Bałtycka Odyseja, czyli sprzątanie plaż wzdłuż całego polskiego wybrzeża. Rok później w ramach Górskiej Odysei wolontariusze sprzątali szlaki turystyczne wzdłuż południowej granicy Polski.
Wszystkie akcje łączy potrzeba zwracania uwagi na nadmiar plastikowych odpadów w środowisku, a szczególnie w wodzie. Partnerzy Wiślanej Odysei: Credit Agricole Bank Polska, Europejski Fundusz Leasingowy, Wody Polskie, Program Czysta Polska.
Szczegółowe informacje dotyczące Wiślanej Odysei można znaleźć na stronie internetowej Mniej plastiku oraz na profilu facebookowym projektu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS