A A+ A++

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił, że odbył „dobrą i bardzo ważną rozmowę” z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem. W komunikacie kancelarii niemieckiego prezydenta podano, że przywódcy uzgodnili utrzymywanie ścisłych kontaktów, a niedawne spięcie dyplomatyczne związane z niedoszłą wizytą Steinmeiera w Kijowie zostało zażegnane.

– Przeprowadziłem dobrą, konstruktywną i bardzo ważną rozmowę z prezydentem Niemiec panem Steinmeierem. Podziękowałem za pomoc Ukrainie. Oczekujemy na jej zwiększenie. Przywódcza rola Niemiec jest ważna dla przeciwdziałania agresji Rosji. Poinformowałem o sytuacji na froncie i krytycznym stanie rzeczy w Mariupolu – napisał Wołodymyr Zełenski.

W komunikacie na stronie kancelarii Franka-Waltera Steinmeiera napisano: „Prezydenci określili rozmowę jako bardzo ważną i bardzo dobrą. Zadrażnienie to już przeszłość”.

Sondaż: 50 proc. Niemców jest przeciwnych przekazywaniu Ukrainie ciężkiej broni

Zaznaczono, że Steinmeier wyraził solidarność, szacunek i wsparcie wobec odważnej walki narodu ukraińskiego przeciw rosyjskim agresorom, a Niemcy od początku wspierały Ukrainę finansowo, gospodarczo i militarnie w jej walce obronnej.

– Niemcy pozostają silnym sojusznikiem Ukrainy. O szczegółach poinformujemy oficjalnie, mogę tylko powiedzieć, że nadzieja Rosjan na zerwanie jedności Europy w [kwestii – PAP] pomocy Ukrainie jest daremna – oznajmił ze swej strony szef kancelarii prezydenta Ukrainy Andrij Jermak na Telegramie.

Także redakcja Deutsche Welle podała, powołując się na kancelarię Steinmeiera, że spór związany z niedoszłą wizytą Steinmeiera w Kijowie został rozwiązany.

W ubiegły poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz mówił, że nie wybiera się do Kijowa, bo w kwietniu władze Ukrainy zablokowały przyjazd Steinmeiera na Ukrainę. Prezydent Niemiec chciał wziąć udział w wizycie w Kijowie 13 kwietnia wraz z m.in. prezydentem Polski Andrzejem Dudą, ale – jak powiedział – Kijów nie życzył sobie jego wizyty. Steinmeier jest uważany za wieloletniego zwolennika pojednania z Rosją, lobbującego m.in. na rzecz ściślejszego powiązania niemieckiego przemysłu energetycznego z Rosją.

Załamanie się prestiżu Berlina. Kanclerz Scholz musi odbudować międzynarodową reputację Niemiec

lp/ belsat.eu wg PAP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUniwersytecki jacht zaczyna sezon
Następny artykułSzymon Hołownia: Każdy dzień rządów PiS, tych nieudaczników, to dzień stracony dla Polski