Zbliża się kolejna edycja nagrody Europejski Poeta Wolności. Wiadomo już, które poetki i którzy poeci będą walczyć o ten laur. Ich nominowane tomy będzie można przeczytać po polsku: ukazały się jako kolejne w cyklu wydawniczym prowadzonej od lat serii związanej z konkursem.
Na tegorocznej liście nominowanych pozycji znalazły się następujące tomy: „Gęsia skóra”, Darko Cvijetić (Bośnia i Hercegowina), przekład: Miłosz Waligórski; „Czarne boisko”, Balša Brković (Czarnogóra), przekład: Agnieszka Schreier; „Tobie wolno”, Zwiad Ratiani (Gruzja), przekład: Magda Nowakowska; Sinéad Morrissey (Irlandia), przekład: Magda Heydel; „Po trzęsieniu” Jean Portante (Luksemburg), przekład: Wawrzyniec Brzozowski; „Właśnie” Agne Žagrakalyte (Litwa), przekład: Agnieszka Rebiałkowska; „Wielkanoc”, Inga Gaile (Łotwa), przekład: Agnieszka Smarzewska; „Czterdzieści dni”, Antoine Cassar (Malta), przekład: Zuzanna Gawron.
Cvijetić pisze o wojnie w Jugosławii w stylu, który krytycy porównują z językiem reportera wojennego. Na „Czarnym boisku” w piekielne szranki stają poeta i piłkarz, bo tylko poezja i futbol mogą jeszcze nadać życiu sens.
Ratiani bada w swoich wierszach relacje między życiem prywatnym a poezją, Morrissey – między możliwym i niemożliwym. Žagrakalyte bada strukturę rzeczywistości i wchodzi w nią głęboko, nie bojąc się dotykania najwrażliwszych strun Natury. Dla Portante żywiołem jest przede wszystkim język, którego możliwości i granice bada, a czasem nawet naciąga. Gaile zastanawia się nad siłą wyobraźni i jej możliwościami kreowania świata. Cassar zdaje się szukać w wierszu ratunku przed nieuporządkowaną rzeczywistością.
Tomy EPW 2020 można nabyć w siedzibie IKM przy Długim Targu 39/40 oraz online ([email protected]). Dostępne są także u dystrybutorów w księgarniach internetowych.
Werdykt zostanie ogłoszony 21 marca w czasie trwającego wówczas w Gdańsku Festiwalu Europejski Poeta Wolności. Konkurs obywa się już po raz dziesiąty. To inicjatywa władz miasta na rzecz promocji nowej poezji europejskiej, a także ważnych i obecnych w Gdańsku od zawsze tradycyjnych wartości: wolności i solidarności.
O tym, kto zwycięży w tym roku, zdecyduje jury w składzie: Krzysztof Czyżewski – przewodniczący, Paweł Huelle, Zbigniew Mikołejko, Stanisław Rosiek, Anda Rottenberg, Beata Stasińska, Olga Tokarczuk. Sekretarzem jury jest Andrzej Jagodziński.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS