A A+ A++

Konferencja profilaktyczna (04.04.2024r.) skierowana była do pełnoletniej młodzieży i dorosłych, którzy w swojej pracy zawodowej lub działalności społecznej starają się przeciwdziałać wszelkim uzależnieniom.

Dyrektor Szpitala Powiatowego Dagmara Junknikiel-Rosiak przypomniała obecnym jak ważna jest dla każdego z nas profilaktyka.bo tak naprawdę każdy z nas ma tendencje do uzależnień. Konferencja miała na celu zwrócić naszą uwagę na to, żeby nie krzywdzić siebie i najbliższych.

Najbardziej destrukcyjne uzależnienie to narkomania i alkohol. Skala alkoholizmu w Polsce jest bardzo wysoka, ok 26% populacji jest uzależnionych od alkoholu.

Podczas konferencji głos zabrała dr Aneta Borkowska, lekarz psychiatra pracująca w poradni uzależnień, która zapoznała obecnych z tematyką uzależnień i problemach związanych z używaniem substancji psychoaktywnych. Wskazała międzynarodową klasyfikację chorób ICD 10 oraz omówiła metody psychoterapeutyczne jako podstawę farmakoterapii.

Kierownik Poradni Leczenia Uzależnień w Szpitalu Powiatowym w Opocznie Katarzyna Telus przedstawiła działania samej poradni i zasady jej funkcjonowania.

Niezwykle ciekawą prezentacją było wystąpienie Katarzyny Maciołek Dyrektor  Regionalnego Centrum Polityki Społeczne, która opowiedziała o zmaganiach związanych z otwarciem Punktu Diagnozy i Terapii FSD w Łodzi i o możliwościach wykonania bezpłatnej kompleksowej diagnozy w zakresie FASD, instruktażu rodziców czy opiekunów, terapii neurorozwojowej  czy spotkaniach psychoedukacyjnych.

Przypomniała obecnym, że FASD czyli spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych jest nieuleczalnym, niegenetycznym zespołem chorobowym mogącym wystąpić u dzieci, których matki piły alkohol w czasie ciąży: „Nie istnieje żadna “bezpieczna” dawka alkoholu, jaką może spożyć kobieta w ciąży bez szkody dla płodu”- mówiła  podczas konferencji  Katarzyna Maciołek.

Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Opocznie z filią w Drzewicy Anna Reszka mówiła o współczesnych uzależnieniach dzieci i młodzieży, próbując wyjaśnić obecnym dlaczego nastolatkowie eksperymentują z używkami. Zaznaczyła również jak ważna w kontekście uzależnień jest relacja z rodzicami czy opiekunami. Dobre stosunki rodzinne, wysłuchiwanie się nawzajem, poznawanie swoich potrzeb i udzielanie wsparcia często zamyka drogę dla używek.

Na zakończenie konferencji głos zabrał Krzysztof Miros z Abstynenckiego Stowarzyszenia Klub  Wzajemnej Pomocy „OPOKA” w Opocznie, który opowiedział jak wygląda praca na co dzień w stowarzyszeniu, które już od 30 lat zajmuje się sprawami uzależnień głównie od alkoholu  współpracując  z wszystkimi organizacjami wspomagającymi walkę z uzależnieniami.

Dzięki konferencji młodzież odkryła swoją siłę w byciu wolnym od uzależnień. Wicestarosta Maria Barbara Chomicz zachęcała, aby wybierać życie pełne pasji  zdrowej aktywności.

Wybór dobra to jest wolność – mówiła wicestarosta Maria Barbara Chomicz.Kiedy jesteśmy w stanie świadomie wybierać  dobre  działania i decyzje, jesteśmy wolni od negatywnych skutków i ich późniejszych ograniczeń.

Organizatorami konferencji byli Szpital Powiatowy im.  Edmunda Biernackiego w Opocznie i Powiat Opoczyński, zaś współorganizatorami Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie, Poradnia Psychologiczno- Pedagogiczna w Opocznie oraz Młodzieżowa Rada Powiatu Opoczyńskiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKPP w Mińsku Mazowieckim uczciła pamięć aspiranta Piotra Załęskiego Dębem Pamięci
Następny artykułKoniec promocji na paliwa. Kto da zniżkę, ten trafi do więzienia