Często osoby nie pracujące na umowie o pracę czują obawę, że mogą nie być idealnymi klientami dla banku i nie uda im się otrzymać kredytu na dom lub mieszkanie. Być może było tak jeszcze jakiś czas temu. Za chwilę wyjaśnimy z czego to wynika.
Przywileje dla wolnych zawodów
Choć przedstawiciele zawodów takich jak lekarz, prawnik czy notariusz nie zawsze mają stałe zatrudnienie w oparciu o umowę, mogą liczyć na lepsze traktowanie przez banki.
Dlaczego? Ponieważ są przedstawicielami zawodów zaufania publicznego. W dużym skrócie są to zawody, które charakteryzują się wykonywaniem zadań związanych z troską o realizację interesu publicznego. Zawody zaufania publicznego wiążą się z wysokim prestiżem i bardzo dobrymi zarobkami. Są to również profesje, które zawsze będą potrzebne.
Lista wolnych zawodów jest pokaźna, ale nie wszystkie mogą liczyć na równe traktowanie w bankach. Przykładowo lekarz może uzyskać korzystniejsze warunki kredytu niż np. artysta.
Jeszcze kilka lat wstecz, przykładowo dentysta lub farmaceuta nie musiał przedstawiać przed bankiem zaświadczenia o swoich dochodach.
Skutkiem było zawyżanie dochodów w celu uzyskania kredytu hipotecznego. Takie działania doprowadzały do tego, że przedstawiciele niektórych wolnych zawodów mieli kłopoty z regularnym spłacaniem rat. Banki zaczęły być bardziej ostrożne w przyznawaniu kredytów hipotecznych niektórym osobom pracującym w wolnych zawodach.
W związku z tym, część freelancerów musi udowodnić swoją zdolność kredytową by stać się wiarygodnym klientem banku.
Bywa, że korzyści z bycia lekarzem albo radcą prawnym polegają na lepszych warunkach kredytowania takich, jak przykładowo znaczące obniżenie marży kredytu lub prowizji od jego udzielenia.
Jednak możliwość uzyskania przez przedstawiciela wolnego zawodu taniego kredytu hipotecznego nie jest regułą.
Co więcej w niektórych przypadkach, zwykłe warunki kredytowania, pod względem wysokości marży czy prowizji, mogą się okazać bardziej korzystne niż w przypadku kredytu dla wolnych zawodów.
W przypadku profesjonalistów banki oczekują posiadania i okazania specjalnego dokumentu potwierdzającego kwalifikacje do wykonywania danego zawodu, dokumentacji świadczącej o rejestracji działalności i niekiedy zaświadczeń z ZUS-u lub Urzędu Skarbowego o niezaleganiu ze składkami i podatkami.
Jak najlepiej wybrać kredyt
Musimy mieć na uwadze, że nie zawsze kredyt skierowany specjalnie do przedstawicieli wolnych zawodów będzie rozwiązaniem dla nas najkorzystniejszym.
Przy odpowiednim przygotowaniu możemy znaleźć nawet lepszą ofertę o ile oczywiście nie popełnimy błędów podczas konkretnych etapów ubiegania się o dofinansowanie z banku.
Aby ułatwić sobie cały proces, można skorzystać z usług profesjonalistów, np. ze strony Kredyty Wolne Zawody, którzy porównają dla nas kilkanaście różnych parametrów kredytowych w bankach oferujących kredyty hipoteczne. Specjaliści nie tylko dokonają najkorzystniejszego dla nas wyboru, ale również posłużą nam radą i konsultacjami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS