Entuzjaści gołębi hodują je w różnych celach. Hodowla może mieć charakter ekstensywny, który wybierają hobbiści lub intensywny, w którym wykorzystuje się klatki i woliery. Hodowcy wystawiają gołębie w przeróżnych konkursach i zawodach. Zwierzęta te mają bowiem świetną orientację w terenie oraz są bardzo wytrwałe. Gotowe są bowiem pokonywać tysiące kilometrów. Nic więc dziwnego, że spotkać można tak wielu entuzjastów hodowli gołębi. Jeśli jesteś jednym z nich, sprawdź, jak zbudować wolierę dla ptaków.
Woliera dla gołębi – co to?
Woliera to oddzielone pomieszczenie lub przestrzeń ogrodzona siatką, w której ptaki mogą swobodnie latać. Hodując zwierzęta, bardzo ważne jest, aby stworzyć zabezpieczenia i bariery, które uniemożliwią im ucieczkę z dedykowanej przestrzeni. O ile w przypadku większości zwierząt hodowlanych w zupełności wystarczy ogrodzić przestrzeń za pomocą płotu, to decydując się na hodowlę ptaków, należy również zbudować sufit tak, aby zwierzę nie mogło odlecieć. Woliera to zatem alternatywa do klatek. Hodowcy wielokrotnie decydują się wyposażyć ją w konary lub inne elementy, które mogą imitować środowisko naturalne. Woliery często budowane są w ogrodach zoologicznych, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś zbudował ją w przydomowym ogrodzie i tam trzymał gołębie.
Jak zbudować wolierę?
Aby zbudować wolierę, niezbędna będzie oczywiście specjalna siatka (https://siatkitkane.com.pl/siatki-zgrzewane). Warto tutaj postawić na model wykonany ze stali nierdzewny, ponieważ będzie on narażony na zmienne warunki atmosferyczne, deszcz, mróz i wysokie temperatury. W przypadku budowy woliery lepiej zrezygnować z siatki ocynkowanej, ponieważ antykorozyjna warstwa może zostać szybko zniszczona przez dzioby ptaków. Weź również pod uwagę wielkości oczek. Muszą być na tyle duże, by ptak mógł swobodnie obserwować okolicę, ale z drugiej strony na tyle małe, by uniemożliwić gołębiom ucieczkę. Zanim złożysz tutaj zamówienie: https://siatkitkane.com.pl/, weź pod uwagę obecną liczbę ptaków, a także przewidywane powiększenie hodowli. Woliera powinna bowiem umożliwiać ptakom swobodne przelatywanie z jednego krańca na drugi. Siatka nierdzewna powinna zostać zamontowana na sztywnej ramie, która utrzyma całą konstrukcję. Najlepiej sprawdzą się tutaj profile stalowe lub drewniane. Jeśli to możliwe, zbuduj wolierę w zacisznym, odgrodzonym od wiatru miejscu, ponieważ silnie podmuchy i przeciągi nie sprzyjają ptactwu. Solidna, funkcjonalna i estetycznie wykonana woliera będzie powodem do dumy!
Komentarze
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS