A A+ A++

– Rozpoczynamy kampanię informacyjną dotyczącą przywrócenia praw miejskich miejscowości Czarny Dunajec – ogłosił wójt gminy Czarny Dunajec Marcin Ratułowski.

Jak podkreśla, jest wiele argumentów przemawiających za ich odzyskaniem, a największym plusem jest możliwość ubiegania się o wielomilionowe dofinansowania w infrastrukturę Czarnego Dunajca. Są w Małopolsce miejscowości, które w ostatnim czasie stały się miastami i potwierdzają, że warto. – Posłuchajcie proszę ich głosu – apeluje Marcin Ratułowski.

Najważniejszym celem kampanii jest przekazanie mieszkańcom rzetelnych informacji, aby wyrazili swoje zdanie na podstawie faktów, a nie plotek. Niestety największą plotką, która rozprzestrzeniła się na ogromną skalę w całej gminie, jest straszenie mieszkańców wzrostem podatków.

– Chcę podkreślić, że zasady dotyczące podatków w przypadku uzyskania statusu miasta nie zmienią się – wynika to z przepisów prawa i potwierdzają to jednoznacznie doświadczenia innych miejscowości, które stały się miastami – mówi włodarz gminy.

Więcej informacji na temat przywrócenia praw miejskich miejscowości Czarny Dunajec ma zostać przedstawionych we wtorek 6 lipca 2021 na antenie TVP3 Kraków o godzinie 18:10.

Czarny Dunajec posiadał już prawa miejskie w latach 1925 – 1933. Jednak stracił je w związku z ustawą kierującą się limitem mieszkańców. Obecnie tę podhalańską miejscowość zamieszkuje 3786 mieszkańców.

W skład gminy wchodzi jeszcze 14 miejscowości. To głównie mieszkańcy Czarnego Dunajca zadecydują, czy chcą, by ich miejscowość miała statut miasta. Ważny będzie też głos mieszkańców całej gminy Czarny Dunajec.

Urząd Gminy Czarny Dunajec ma zamiar przeprowadzić szerokie konsultacje społeczne, na których omówione zostaną wszystkie argumenty za i przeciw. Jeśli większość będzie za, projekt zostanie przedłożony Radzie Gminy Czarny Dunajec. Decyzję o przyznaniu praw miejskich wyda wtedy premier RP.

Zmiana Czarnego Dunajca ze wsi na miasto, według włodarzy, nie wpłynie na wzrost podatków od nieruchomości i rolnych, dopłat dla rolników, czy opłat bieżących – za wodę, śmieci. Nie zmieni się subwencja oświatowa, a nauczyciele nie stracą dopłat wiejskich do swoich pensji. Mieszkańcy nie będą też musieć zmieniać dowodów i innych dokumentów.
Jeśli gmina Czarny Dunajec zostanie miastem, wójt będzie burmistrzem gminy wiejsko-miejskiej, podobnie jak w przypadku samorządów w Rabce-Zdroju i Szczawnicy.

Mieszkańcy Czarnego Dunajca i miejscowości wchodzących w skład gminy Czarny Dunajec szeroko komentują ten pomysł. Inicjatywa ta ma wielu zwolenników, jak i przeciwników.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPiątoligowiec kontra Bayern. Tak piłkarze cieszą się na Lewandowskiego [WIDEO]
Następny artykułPułapka na A4? Można zakopać się w błocie na autostradzie!