31 maja br. w budynku Świetlicy Wiejskiej w Cieciorkach odbyła się XX sesja Rady Gminy Zambrów.
Obrady otworzyła Przewodnicząca Rady Gminy Zambrów Jolanta Wielgat, która przywitała radnych i pracowników Gminy Zambrów oraz przybyłych gości.
Zanim radni przeszły do przygotowanego porządku obrad głos zabrali przybyli na obrady sesji goście. Jako pierwszy głos zabrał Marek Płotczyk, który wypowiedział się na temat przedstawionych do konsultacji przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad propozycji przebiegu obwodnicy Zambrowa. Zaproponował powrót do wariantu wykorzystującego stare torowisko kolejowe lub powrót do poprzedniego wariantu lazurowego. Głos zabrała także Anna Jankowska, która wypowiadając się jako mieszkaniec gminy i przedsiębiorca działający przy Alei Wojska Polskiego zaproponowała powrót do pierwotnego przebiegu wariantu lazurowego. W swojej wypowiedzi podkreśliła, że w gronie przedsiębiorców działających na terenach przemysłowych nie ma kolizji, aby przeprowadzić obwodnicę w poprzednim wariancie lazurowym. Głos zabrała też radna Katarzyna Ziemianowicz, która wyraziła zdziwienie, że skorygowany wariant przebiegu obwodnicy został przesunięty kierunku zabudowy mieszkaniowej a nie przemysłowej. Głos zabrała następnie Przewodnicząca Rady Gminy Jolanta Wielgat i zaapelowała o realizację przebiegu obwodnicy w miejscu najmniej uciążliwym dla mieszkańców gminy. Radny Sejmiku Województwa Podlaskiego Piotr Modzelewski wyraził nadzieję, że rozmowy z dyrekcją GDDKiA z mieszkańcami przyniosą wybór najlepszego wariantu z możliwych. Radny podsumował też działalność Sejmiku Województwa Podlaskiego na rzecz Gminy Zambrów. Zastępca Wójta Gminy Zambrów Ewa Denkiewicz poinformowała, że gmina na bieżąco współpracuje z projektantem obwodnicy. Zaproponowała też, że radni Gminy Zambrów mogą zaproponować, który wariant jest optymalny dla rozwoju gminy. Wiceprzewodniczący Rady Gminy Waldemar Gromek wyraził zaskoczenie, że jeden z obecnie rozpatrywanych wariantów obwodnicy prowadzony jest przez Wolę Zambrzyce w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu przyrody i przez kompleks leśny,
W kolejnym punkcie obrad Wójt Jarosław Kos przedstawił informację o działalności w okresie międzysesyjnym, w szczególności w zakresie wydanych zarządzeń i pracy bieżącej poszczególnych wydziałów. Poinformował też szczegółowo o realizowanych inwestycjach i przygotowywanych dokumentach do kolejnych inwestycji. Dodał też, że gmina otrzymała oficjalne pismo z którego wynika, że sprzedaż budynku po ZUS zaplanowana została na 2024 rok.
W dalszej części sesji radni przyjęli uchwałę w sprawie zmian w budżecie Gminy Zambrów na rok 2021, uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie ustalenia Regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Zambrów, która zrówna dodatek pracowników przedszkolnych do wysokości stawki dla nauczycieli w szkołach podstawowych. Radni uchwalili też miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego Gminy Zambrów w części obrębu geodezyjnego Czerwony Bór oraz uchwałę zmieniająca uchwałę w sprawie Statutu Gminy Zambrów. Uwzględnia ona przekształcenie Biblioteki na Gminne Centrum Biblioteki, Kultury i Sportu.
W kolejnych punktach radni przyjęli wzoru wniosku o przyznanie dodatku mieszkaniowego oraz wzoru deklaracji o dochodach gospodarstwa domowego oraz wzoru wniosku o przyznanie dodatku energetycznego. Wprowadzenie zmian wynika z nowych zapisów ustawowych. Radni zmienili też uchwałę w sprawie utworzenia Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Zambrowie.
Najważniejszym punktem wczorajszych obrad było Rozpatrzenie Raportu o stanie Gminy Zambrów 2020 i udzielenie absolutorium Wójtowi Gminy Zambrów.
Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos podkreślił, że wydatki inwestycyjne w ubiegłym roku wyniosły ok. 11 mln zł. Wśród inwestycji znalazły się drogi w Krajewie-Ćwikłach i Śledziach. Dodatkowo przeznaczono środki na działanie straży pożarnej, policji, szpitala i Stowarzyszenia „Nadzieja”. W poprzednim roku kalendarzowym z dotacji zewnętrznych pozyskano 8 mln zł. Dodatkowo gmina zalazła się w gronie nielicznych w Polsce gmin, które nie posiadają zadłużenia. Zauważył, że rosną koszty na oświatę. Obecnie na terenie gminy funkcjonuje sześć szkół i w związku z malejącą liczbą uczniów rosną koszty ich utrzymania. Wójt podkreślił, że gmina rozwija się i przybywa jej mieszkańców, ale związane jest z tym też konieczność prowadzenia dodatkowych inwestycji infrastrukturalnych. Podziękował też wszystkim, którzy pracują na rzecz gminy Zambrów. W debacie wziął udział Kwiryn Włoczewski, który obok podziękowań Wójtowi Gminy Zambrów, podziękowania przekazał Sekretarzowi Gminy Bogdanowi Pacowi. Wójt Gminy Zambrów Jarosław Kos uzyskał wotum zaufania jednogłośnie. Chwilę później radni podjęli uchwałę w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Zambrów.
Na zakończenie Wójt Gminy Zambrów poinformował, że wpłynęły wnioski o dofinansowanie z Komendy Powiatowej Policji na zakup samochodu oraz z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej do agregatu prądotwórczego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS