Lądowanie śmigłowców z żołnierzami w Michałowie na Podlasiu zarejestrował w sobotę jeden z mieszkańców. W pasie przygranicznym z Białorusią od 2 września obowiązuje stan wyjątkowy, który 1 października został przedłużony o 60 dni. Według ministra obrony Mariusza Błaszczaka Straż Graniczną w ochronie granicy wspiera ponad 2400 żołnierzy.
W sobotę od jednego z mieszkańców Michałowa w województwie podlaskim TVN24 otrzymała zdjęcia pokazujące lądowanie na boisku śmigłowców wojskowych. Jak przekazał autor nagrania, wylądowały cztery śmigłowce z kilkudziesięcioma żołnierzami.
OGLĄDAJ W TVN24 GO MATERIAŁ O DZIAŁANIACH REŻIMU ALAKSANDRA ŁUKASZENKI W SPRAWIE MIGRANTÓW
Szef MON Mariusz Błaszczak informował w piątek, że Straż Graniczną w ochronie granicy z Białorusią wspiera ponad 2,4 tysiąca żołnierzy. “Postawiliśmy ponad 130 km tymczasowego ogrodzenia oraz zapory poziomej. Po obu stronach granicy powstaje siatka chroniąca zwierzęta przed okaleczeniem” – napisał na Twitterze.
Migranci z Michałowa, w tym dzieci, odesłani na granicę
W poniedziałek 27 września przed placówką Straży Granicznej w Michałowie przebywało ponad 20 migrantów, w tym kobiety oraz ośmioro dzieci. Grupa została tego samego dnia przewieziona autokarem w inne miejsce. W środę rzeczniczka prasowa Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej Katarzyna Zdanowicz przekazała, że wobec migrantów “zastosowano procedurę zgodnie z rozporządzeniem”. Dodała, że migranci “zostali doprowadzeni do linii granicy i teraz znajdują się na Białorusi”.
W wydanym w piątek oświadczeniu Straż Graniczna przekazała, że funkcjonariusze SG “poinformowali cudzoziemców o możliwości złożenia wniosku o pomoc międzynarodową, lecz rodzice dzieci odmówili złożenia takiego wniosku w Polsce. “Osoby te były zainteresowane wyłącznie złożeniem wniosku o pomoc międzynarodową w Niemczech” – dodano.
Czytaj więcej: Co się stało z dziećmi z Michałowa
Straż Graniczna: w piątek 601 prób nielegalnego przekroczenia granicy
W sobotę Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że 1 października na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 601 prób jej nielegalnego przekroczenia, Funkcjonariusze zatrzymali 29 nielegalnych imigrantów: 23 obywateli Iraku, trzech obywateli Iranu, dwóch obywateli Angoli i obywatel Konga oraz za pomocnictwo pięciu cudzoziemców – dwóch obywateli Ukrainy, dwóch obywateli Syrii i obywatel Mołdawii.
Od sierpnia Straż Graniczna udaremniła ponad 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a 1,5 tysiąca osób zostało zatrzymanych w głębi kraju i przewiezionych do ośrodków dla uchodźców. Tylko we wrześniu 7535 razy próbowano sforsować granicę między naszym krajem a Białorusią – przekazała SG.
Stan wyjątkowy na granicy z Białorusią
Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią – w 183 miejscowościach wojeództwa podlaskiego i lubelskiego – obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. W czwartek Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni. W piątek prezydent podpisał rozporządzenie, które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.
Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego tym, że reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi wojnę hybrydową, używając do tego migrantów, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, których aktywna część trwała w dniach 10 -16 września.
TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: MS
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS