A A+ A++

Przedmiotem rozpoczętego przed paroma dniami zamówienia jest dostawa technicznych środków materiałowych do armat przeciwlotniczych opartych na ZU-23-2 kalibru 23 mm. Dokładna ilość poszukiwanych części znajduje się w specyfikacji warunków zamówienia, która będzie znana podmiotom zaproszonym do składania ofert. Dostarczanie technicznych środków materiałowych będzie realizowane w latach 2022-2024 rok, na podstawie umowy ramowej zawartej z potencjalnym wykonawcą bądź wykonawcami.

Postępowanie podzielono na trzy zadania. Część pierwsza dotyczy ogólnie pojętych części. Druga zaś zestawów grupowych. Natomiast trzecia to nic innego jak dostawa kół do zestawów przeciwlotniczych. Przewiduje się, że będzie jeden wykonawca, choć krakowscy logistycy nie widzą nic złego w tym, że mogłoby być ich trzech (pod warunkiem braku przeciwwskazań do udziału w postępowaniu).

Termin składania wniosków upływa 3 stycznia 2022 roku o godzinie 9:00. Istnieje tylko jedyne kryterium oceny ofert – jest nim najniższa cena.

Reklama

Podwójnie sprzężone armaty przeciwlotnicze ZU-23-2 pojawiły się w Armii Radzieckiej w 1960 roku, a niebawem – w pozostałych państwach Układu Warszawskiego, będąc uzbrojeniem produkowanym na licencji, również w Polsce. W naszym kraju przedsiębiorstwem zajmujących się modernizacją jak i rozwojem niezmiennie od dekad są Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. 

W Tarnowie powstało wiele wariantów, w tym eksportowy ZU-23-2CP, o zasięgu ognia do 2,5 km (przy zwalczaniu celów powietrznych na pułapie do 1,5 km) i 2 km przy zwalczaniu celów naziemnych. Armaty zmodernizowano z myślą o jednostkach powietrzno-desantowych, są zaopatrzone w celownik rakursowy. Zestawy ZU-23-2CP wykorzystują amunicję przeciwpancerno-zapalająco-smugową API (BZT), odłamkowo-burząco-zapalająco-smugową HEI-T (OFZT), a także przeciwpancerną podkalibrową smugową APDS-T i FAPDS-T. Zestaw może być zarówno ciągniony przez pojazd kołowy, jak i instalowany na pojazdach – także z napędem gąsienicowym.

Poza powyższym zestawem artyleryjskim nie należy pomijać zestawów artyleryjsko-rakietowych na bazie systemów ZU-23-2 przeznaczonych dla Sił Zbrojnych RP. ZMT oferują zestawy w morskim wariancie artyleryjsko-rakietowym ZU-23-2MR Wróbel II, bądź będącym efektorem programu Pilica ZUR-23-2SP (z głowicą optoelektroniczną, systemem kierowania ogniem i możliwością zdalnej obsługi oraz wyrzutniami Grom/Piorun) oraz starszym ZUR-23-2KG Jodek-G (posiadający celownik kolimatorowy CKE-2 lub programowalny CP-1 i wyrzutnie Grom). 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSpotkanie liderów prawicy z całej Europy w Warszawie
Następny artykułPiS, PSL, Agrounia, Polska 2050. Cztery wydarzenia w sobotę