A A+ A++

– Siedziałem w więzieniu o zaostrzonym rygorze. Miałem jeszcze parę lat odsiadki. Ale pojawiła się szansa na wyjście – mówił rosyjski kryminalista reporterowi Polsat News o tym, jak znalazł się w armii Kremla.

Uniewinnienie i wolność w zamian za walkę w Ukrainie

Obiecali nam uniewinnienie. Dużo chłopaków się na to nabrało – powiedział korespondentowi Polsat News Jewgienij, rosyjski więzień, który został zwerbowany do służby w rosyjskiej armii i wysłany do walki w Ukrainie.

– Tylko z naszego więzienia na wojnę zabrano prawie 100 osób. Werbował nas sam Prigożyn, ten od Putina. Obiecywał piękne rzeczy. Ale tutaj rozumiesz już, że uniewinnienie i wolność jest możliwa, ale tylko poprzez śmierć. To co tam w naszej telewizji mówią, to same kłamstwa. Putin mówi te swoje bzdury. Tutaj na froncie poznałem zupełnie inną prawdę – wyznał kryminalista-żołnierz w rozmowie z dziennikarzem Polsat News.

Rosyjski żołnierz powiedział, że z jego zakładu karnego w obwodzie riazańskim Rosjanie zabrali 92 mężczyzn. Byli to skazani za najpoważniejsze przestępstwa.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. “To nie koniec putinizmu”. Amerykański analityk dla Polsat News

Jewgienij, z którym rozmawiał Mateusz Lachowski był skazany za zabójstwo i odbył 23 lata z wyroku.

– Jest czymś zaskakującym, że Jewgienij Prigożyn jeździł osobiście po zakładach karnych i zachęcał skazańców do tego, by przystąpili do rosyjskiej armii – mówił Mateusz Lachowski. Prigożyn to bliski współpracownik prezydenta Rosji Władimira Putina, właściciel grupy Wagnera, która rekrutuje na wojnę najemników. Polsatnews.pl informował wcześniej o nagraniu, które może potwierdzać te doniesienia.

– Widać naprawdę, że Rosjanie biorą wszystkich, a takie historie pojawiały się już wcześniej, od kilku miesięcy – dodał reporter.

Powiedział też, że w szeregach armii rosyjskiej znajdowali się “ochotnicy”. – Tacy, którzy zostali zmobilizowani, kiedy poszli po dzieci do szkoły – mówił reporter.

“W momencie ofensywy Rosjanom zabrakło paliwa”

Reporter Polsat News przebywa w północno-wschodniej Ukrainie. Dziennikarz jest z żołnierzami, którzy m.in. przejmują porzucony rosyjski sprzęt pancerny.

– Mówimy o technice, która jest na chodzie. Może czasami uszkodzona, zepsuta, ale do naprawienia, niezniszczona – powiedział. Dodał, że znacznie więcej jest sprzętu zniszczonego.

– Cały czas widać te holowane porzucone pojazdy wojskowe. Wydaje się, że Rosjanom w momencie ofensywy brakowało paliwa i w momencie ofensywy porzucali sprzęt i uciekali – mówił Lachowski.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Samochód z prezydentem Ukrainy miał wypadek. Zełenskiego zbadał lekarz

– Pierwsi uciekali ci, którzy – z tego co słyszę – byli bardziej okrutni dla ludności cywilnej, czyli żołnierze z tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej – mówił dziennikarz, który dodał, że wartość bojowa tych separatystów była najniższa i to oni najczęściej zajmowali się gnębieniem ludności cywilnej.

– Dalej nie ma prądu oraz wody i to jeszcze trochę potrwa – mówił na antenie Polsat News dziennikarz. Energii w obwodzie charkowskim nie ma na linii od Czuchujewa przez Bałakliję do Izjumu. – Nie ma także zasięgu telefonii komórkowej, ale żołnierze mówią, że to się poprawia, z dnia na dzień jest trochę lepiej – powiedział Mateusz Lachowski.

– Na miejsce dotarli wolontariusze, dociera pomoc humanitarna – powiedział dziennikarz.

W Iziumie zostało około 10 tys. mieszkańców, którzy przetrwali w mieście półroczną okupację. Ludzie przeszli gehennę.

Terror Kremla wobec cywilów na podbitych terenach

– Pobicia, zwłaszcza mężczyzn w wieku poborowym były tutaj nagminne. Częste były aresztowania, ludzie rozpływali się w powietrzu – powiedział Lachowski.

Dziennikarz rozmawiał ze świadkami, którzy twierdzą, że pod koniec okupacji Rosjanie prowadzili skrępowaną dziewczynę. Nie wiadomo, co się z nią stało.

– Niebezpiecznie było być Ukraińcem na tym terenie, zwłaszcza jeśli miało się rodzinę po drugiej, nieokupowanej stronie lub kogoś, kto pracował w ukraińskim resorcie siłowym, na przykład był w policji czy wojsku – mówił dziennikarz.

ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Setki grobów w Iziumie. “Rozpoczęły się niezbędne procedury”

– Na początku okupacji Rosjanie rozbierali ludzi na blokpostach, zwłaszcza mężczyzn. Sprawdzali, czy nie mają tatuaży, śladów po strzelaniu z karabinów na ramionach. Zdarzało się przez cały czas, że mężczyźni byli rozbierani do naga na blokpostach i w ten sposób upokarzani.

Ale także sprawdzano czy nie mają jakiejś broni lub nie są w jakiejś partyzantce – powiedział Mateusz Lachowski.

Reporter ustalił, że kilkaset grobów, o których poinformowały ukraińskie władze, odnaleziono między miastami Izjum i Bałaklija. – W tej chwili pracują tam służby, sprawdzają co tam się wydarzyło i kto leży w tych grobach – mówił. Dodał, że mogiły są masowe i anonimowe. – Wiemy, że są to cywile – powiedział.

WIDEO – “Werbował nas sam Prigożyn”. Skazaniec o tym jak z więzienia trafił na front w Ukrainie

Kiedy trzeba było walczyć, rosyjskie wojsko uciekło

– Ukraińcy zaatakowali miejsce, w którym Rosjanie najmniej spodziewali się natarcia – mówi reporter Polsat News.

– Wcześniej Ukraina sugerowała przez kilka miesięcy ostrzałami i innymi działaniami, że ofensywa będzie na południu. Rosjanie nie docenili Ukraińców, nie spodziewali się, że mogą oni próbować przeprowadzić ofensywę w dwóch różnych miejscach, że mają do tego środki – tłumaczył Lachowski.

Jak dodał, do tego doszło rozpoznanie Zachodu, który pomaga Ukrainie. W rozpoznaniu miał także pomóc ruch oporu.

ZOBACZ: Szef grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn osobiście werbuje więźniów na wojnę. Pojawiło się nagranie

Na tym terenie działała dość dobrze zorganizowana partyzantka, ponieważ zamieszkuje tutaj ludność proukraińska – wyjaśnił Lachowski. Dodał, że w początkowym ataku duże znaczenie miał udział sił specjalnych.

Zdaniem dziennikarza w odniesieniu sukcesów militarnych pomógł także skład osobowy rosyjskiej armii. Dodał, że żołnierze ci “może chcieli okupować, przesłuchiwać, może byli gotowi walczyć z ludnością cywilną i pilnować pozycji, ale w sytuacji, kiedy trzeba się było bić z ukraińskimi czołgami i doskonałymi brygadami, nie mieli szans”.

– Lepsze oddziały rozpierzchły się następnie z obawy przed wzięciem w okrążenie – dodał korespondent.

Mateusz Lachowski/hlk/Polsat News/ Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWernisaż na podsumowanie projektu (ZDJĘCIA)
Następny artykułNiemcy dostarczą Ukrainie broń. Czołgów, o które proszą Ukraińcy, nie będzie