A A+ A++

73 proc. badanych Polaków nadal uważa, że wojna na Ukrainie może zagrażać bezpieczeństwu Polski – wynika z sondażu CBOS. Z danych wynika jednocześnie, że w porównaniu z poprzednimi badaniami obawy zmniejszają się.

W majowym badaniu CBOS zapytał Polaków, co sądzą o zagrożeniach związanych z wojną oraz o pomocy udzielanej Ukraińcom. Jak wyjaśniono, wszystkie wykorzystane w tym bloku pytania zostały postawione już po raz drugi lub trzeci od początku rosyjskiej inwazji, co pozwoliło uchwycić niektóre zmiany w nastrojach i opiniach Polaków.

W maju 29 proc. badanych na pytanie, czy wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski odpowiedziało, że “zdecydowanie tak”, 44 proc. odparło, że “raczej tak”, 18 proc. uznało, że “raczej nie”, 3 proc., że “zdecydowanie nie”, a 6 proc. nie miało zdania.

Wzrost poczucia, że wojna rozprzestrzeni się na inne kraje

Według CBOS chociaż nadal blisko trzy czwarte respondentów (73 proc.) obawia się, że wojna na Ukrainie zagraża bezpieczeństwu Polski, to te obawy stopniowo zmniejszają się w porównaniu z poprzednimi badaniami. Na przełomie lutego i marca – a zatem tuż po wybuchu wojny – przekonanie, że sytuacja zagraża bezpieczeństwu Polski, wyrażało 85 proc. ankietowanych, a miesiąc później było to 79 proc.

Autorzy badania zauważają, że spadkowi obaw przed zagrożeniem dla Polski towarzyszy jednocześnie wyraźny – 15-punktowy – wzrost poczucia, że wojna rozprzestrzeni się na inne kraje. 40 proc. badanych uważa, że “nastąpi eskalacja konfliktu – wojna obejmie inne kraje”, z kolei 30 proc. ocenia, że “wojna nie rozprzestrzeni się na inne kraje”. Natomiast 30 proc. badanych nie ma w tej kwestii zdania.

W maju 89 proc. badanych na pytanie, czy, Polska powinna przyjmować ukraińskich uchodźców z terenów objętych konfliktem, odpowiedziało, że “tak”, 7 proc. odparło, że “nie”, natomiast “trudno powiedzieć” wskazało 4 proc. CBOS zaznaczył, że choć poparcie to utrzymuje się na tak wysokim poziomie, to warto zwrócić uwagę, że i w tym przypadku mamy do czynienia z łagodną tendencją spadkową. Na przełomie lutego i marca za przyjmowaniem ukraińskich uchodźców było 94 proc. respondentów, a miesiąc później – 91 proc.

Mniej chętnych do pomocy?

Spadek z porównaniu z poprzednimi badaniami można obserwować również w deklaracjach dotyczących niesienia pomocy uchodźcom z Ukrainy. Na pytanie, “czy Pan(i) sam(a) lub ktoś z Pana(i) gospodarstwa domowego dobrowolnie i nieodpłatnie pomaga uchodźcom z Ukrainy?”, 54 proc. badanych odpowiedziało “tak”, natomiast 46 proc. “nie”.

Autorzy badania zwracają uwagę, że poziom deklaracji niesienia pomocy Ukraińcom nie jest zróżnicowany w zależności od poglądów politycznych i pozostaje zbliżony zarówno na prawicy (54 proc.), w centrum (57 proc.), jak i n … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł🔴 Kolizja samochodu osobowego i motoroweru w Chorkówce
Następny artykułChciał wręczyć policjantom łapówkę, potem groził im śmiercią. Teraz jemu grozi do 10 lat więzienia