Prezydent USA Joe Biden przekazał, że Stany Zjednoczone wraz z Unią Europejską i państwami G7 zawieszą normalne stosunki handlowe z Rosją, odbierając jej status preferowanego partnera handlowego (MFN). Dodał, że Rosja nie będzie mogła korzystać z pożyczek MFW i Banku Światowego, oraz zapowiedział zakaz importu rosyjskiego alkoholu, diamentów i owoców morza. Nowe sankcje ogłosiła również Kanada.
Biden podkreślił, że każde z państw uczyni ten krok w piątek, a w przypadku USA ruch ten został uzgodniony z Kongresem.
Według dziennika “Wall Street Journal” oznaczać to będzie znacznie podwyższenie ceł na produkty z Rosji do poziomu tych nakładanych na produkty z Korei Północnej i Kuby.
ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińskie ministerstwo: okupanci porwali mera miasta Melitopol
Poza podwyższeniem ceł Biden ma podpisać zarządzenie wykonawcze zakazujące importu produktów “flagowych” sektorów rosyjskiej gospodarki – wymienił przy tym owoce morza (w tym kawior), alkohol oraz diamenty. Dalsze sankcje mają odebrać Rosji możliwości uzyskania pożyczek z Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz objąć kolejnych oligarchów, w tym bliskiego Putinowi Jurija Kowalczuka.
Biden: Rosja zapłaci wysoką cenę, jeśli użyje broni chemicznej
– Nie mogę nic powiedzieć na temat informacji wywiadowczych, ale jeśli Rosja użyje broni chemicznej, zapłaci za to wysoką cenę – powiedział Biden, odpowiadając na pytanie dziennikarza o ostrzeżeniach dotyczących rzekomo planowanej przez Rosję prowokacji z użyciem broni chemicznej lub biologicznej.
Wcześniej zapowiedział, że USA nie będą walczyć przeciwko Rosji na Ukrainie, dodając, że bezpośrednia konfrontacja NATO i Rosji oznaczałaby “III wojnę światową”
Rozmowa Bidena i Zełenskiego
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał w piątek z prezydentem USA Joe Bidenem o dalszym wsparciu dla obronności Ukrainy i zaostrzeniu sankcji wobec Rosji.
ZOBACZ: Wojna Ukraina-Rosja. Putin wydał rozkaz przygotowania prowokacji w postaci zamachu w Czarnobylu
“Odbyłem merytoryczną rozmowę z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Przekazałem mu swoją ocenę sytuacji na polu walki i poinformowałem o zbrodniach Rosji na ludności cywilnej. Uzgodniliśmy dalsze kroki w celu wsparcia obronności Ukrainy i zaostrzenia sankcji wobec Rosji” – czytamy we wpisie na Twitterze.
Kanada wprowadzi nowe sankcje
Kanada wprowadzi nowe sankcje wobec Rosji, które obejmą pięciu wysokich rangą urzędników rosyjskich oraz 32 podmioty rosyjskiego sektora obronnego; te osoby i podmioty są współodpowiedzialne za rosyjską inwazję na Ukrainę – poinformował w piątek premier Justin Trudeau.
Kanadyjskie regulacje dotyczące sankcji oznaczają – zarówno w przypadku osób fizycznych, jak i podmiotów i instytucji – zamrożenie aktywów i zakaz prowadzenia jakichkolwiek interesów.
Wśród osób objętych sankcjami jest Roman Abramowicz, właściciel brytyjskiego klubu piłkarskiego Chelsea FC, już ukarany sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii. W Kanadzie Abramowicz ma 28 proc. udziałów w firmie sektora stalowego Evraz.
ZOBACZ: Wojna w Ukrainie. Prezydent Zełenski: osiągnęliśmy punkt zwrotny w wojnie
– Sankcje wobec rosyjskich urzędników i oligarchów takich jak Abramowicz są tak ukierunkowane, by nie mogli oni korzystać lub osiągać zysków z gospodarczej działalności w Kanadzie lub z ciężkiej pracy Kanadyjczyków zatrudnionych w firmach, w których mają inwestycje – powiedział cytowany przez kanadyjskie media Trudeau przed wylotem z Warszawy, po zakończeniu spotkań w Europie.
– W ramach nowych działań restrykcje zostaną (też) nałożone na 32 podmioty działające w sektorze obronnym Rosji oraz na pięciu wysokich urzędników i ich współpracowników, obecnych i dawnych, rosyjskiego reżimu, współdziałających z decyzjami prezydenta (Rosji Władimira) Putina w sprawie inwazji pokojowego i suwerennego kraju” – napisano w komunikacie biura prasowego rządu Kanady.
pgo/PAP/Polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS