A A+ A++

To już 96 dzień wojny na Ukrainie na pełną skalę. Wciąż trwają walki we wschodniej i w południowo-wschodniej części kraju. Trwa bitwa o Siewierodonieck. Dzisiaj planowane jest nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej dotyczące sytuacji na Ukrainie i kolejnych sankcji wobec Rosji.

godz.12.46 – W Mariupolu odkrywane są kolejne masowe groby

W Mariupolu odkrywane są kolejne masowe groby. Liczba zabitych może już wynosić ponad 22 000.

godz. 12.35 – Rosjanie atakują w Donbasie głównie obiekty cywilne

Rosjanie atakują w Donbasie obiekty cywilne. W ciągu ostatniej doby Rosjanie ostrzelali 46 miast i miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim. Uszkodzonych, bądź całkowicie zniszczonych zostało 67 obiektów cywilnych, głównie budynków mieszkalnych. Według wstępnych informacji w obwodzie donieckim zginęło 4 cywilów.

godz. 12.18 – Zmalało zagrożenie dla Odessy

W związku z niepowodzeniem mobilizacji w Naddniestrzu zmalało zagrożenie dla Odessy.

godz. 12.10 – Nie udało się porozumieć w sprawie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji

Ambasadorom unijnych krajów nie udało się na razie uzgodnić porozumienia w sprawie 6 pakietu sankcji wobec Rosji i warunków wprowadzenia embarga na import ropy. Nie wiadomo czy przywódcy 27 krajów będą dalej negocjować w tej sprawie na rozpoczynającym się około godz. 16 szczycie w Brukseli. Porozumienie nadal blokują Węgry.

godz. 11.20 – W ciągu jednego dnia okupanci zaatakowali 8 osiedli obwodu donieckiego: fabryka, podstacja elektryczna i wodociągi znalazły się pod ostrzałem.

godz. 10.57 – Ćwiczenia Sił Powietrznych NATO Ramstein Legacy 2022 rozpoczęły się na Łotwie.

godz. 10.50 – W Moskwie policja zatrzymała mężczyznę, który domagał się odsunięcia Władimira Putina od władzy. W pierwszych tygodniach rosyjskiej inwazji na Ukrainę w internecie opublikowano kilka petycji z żądaniem rozpoczęcia procedury impeachmentu.

Jednak pod wpływem nasilających się represji i cenzury wojskowej Rosjanie przestali uczestniczyć w akcjach, w których muszą podawać swoje elektroniczne adresy.

Na Placu Maneżowym w centrum Moskwy mężczyzna, którego danych nie podają rosyjskie media niezależne zorganizował antywojenną pikietę. Portal OWD-info opublikował zdjęcie kartki, którą mężczyzna trzymał w ręku. Widać na niej napis -„Natychmiast i ostatecznie przerwijcie wszystkie działania zbrojne przeciwko Ukrainie i ogłoście procedurę impeachmentu wobec prezydenta Władimira Putina” – mogli przeczytać przechodnie.

Autor tych słów trafił do policyjnego aresztu i został oskarżony o „dyskredytację rosyjskiej armii”. Grozi mu wysoka grzywna i do 3 lat pozbawienia wolności. Wcześniej Rosjanie publikowali podobne żądania w formacie internetowych petycji. Jednak pod wpływem represji przestali. Petycję z żądaniem impeachmentu prezydenta, od lutego podpisało do tej pory około 300 tysięcy osób

godz. 10.13 – Straż Graniczna podaje najnowsze dane z przejść granicznych  między Polską a Ukrainą. 

godz. 10.00 – Wojska ukraińskie przesunęły się średnio o 8-10 km na kierunku chersońskim i zaporoskim – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na wypowiedź doradcy ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadyma Denysenki.

– Na południu Ukrainy, według stanu z niedzieli wieczorem, możemy powiedzieć, że na niektórych kierunkach – chersońskim i zaporoskim – przesunęliśmy się średnio o 8-10 km, wypierając ich (tj. Rosjan) z kilku miejscowości – oznajmił Denysenko w telewizji.

Dodał, że najcięższe walki toczą się obecnie wokół Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim.

godz. 9.50 – Były prezydent Niemiec Joachim Gauck uważa, że dostarczanie broni Ukrainie jest istotne dla jej walki o wolność z rosyjskimi agresorami. “Bez broni aliantów w czasie wojny światowej Europa byłaby pod panowaniem nazistów” – powiedział Gauck w wywiadzie dla dziennika “Bild”.

godz. 9.30 – Federalna Służba Nadzoru Praw Konsumentów Rosji zablokowała stronę internetową centrum praw człowieka „Memorial ” na wniosek Prokuratury Generalnej.

godz. 9.27 – Najnowszy projekt wniosków na unijny szczyt, który dziś popołudniu rozpoczyna się w Brukseli zakłada zgodę na szósty pakiet sankcji wobec Rosji i embargo na import ropy, jednak może on być jeszcze zmieniony.

Dokument widziała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka. Od decyzji najpierw ambasadorów krajów członkowskich, a później europejskich przywódców zależy czy ten fragment pozostanie w dokumencie. W projekcie wniosków napisano, że Rada Europejska zgadza się na szósty pakiet sankcji, który obejmie ropę naftową oraz produkty ropopochodne dostarczane z Rosji do państw członkowskich z czasowym wyłączeniem ropy dostarczanej rurociągiem.

Według najnowszej wersji projektu konkluzji przywódcy mają wezwać do szybkiego sfinalizowania prac nad szóstym pakietem. Przed południem na ten temat mają rozmawiać ambasadorowie krajów członkowskich. Wczoraj nie udało im się porozumieć, bo sprzeciw utrzymały Węgry, których nie zadowolił zapis o sankcjach obejmujących tylko ropę transportowaną drogą morską i o wyłączeniu ropociągów. Władze w Budapeszcie chcą też wyłączenia naftoportów z szóstego pakietu sankcji.

godz. 8.55 – Wojska ukraińskie zniszczyły rosyjski punkt kierowania zwiadem bezzałogowym oraz punkt dowodzenia jednego z pododdziałów – poinformowało w poniedziałek dowództwo operacyjne Południe, podsumowując na Telegramie sytuację z niedzieli.

Według ukraińskiego dowództwa, na południu wojska rosyjskie straciły 67 żołnierzy i 27 sztuk sprzętu bojowego, w tym sześć czołgów T-62.
„Sytuacja na kierunku południowym jest dynamiczna i napięta” – podano. Wróg ściąga rezerwy do obwodu chersońskiego, w ciągu ostatnich kilku dni wzmocnił oddziały około 120 czołgami T-62 i bojowymi wozami piechoty BMP-2.

godz.8.35 – Rosyjskie wojska zabiły już 243 dzieci na Ukrainie – podaje Ukrinform.

godz. 8.30 – W Melitopolu doszło do eksplozji. Lokalne media donoszą, że rano w pobliżu centrum handlowego Kvartal słychać było eksplozję

godz. 8.20 – Nowa szefowa francuskiej dyplomacji Catherine Colonna spotka się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim – poinformowało francuskie MSZ.

godz. 7.44 – Trwa bitwa o Siewierodonieck. Okolice tego miasta w Donbasie są w ciągu ostatnich dni teatrem najintensywniejszych działań bojowych na Ukrainie. Rosjanie atakują też na innych kierunkach.

Jak czytamy w raporcie Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy – w ciągu ostatniej doby w obwodach donieckim i ługańskim ukraińska armia odparła 14 szturmów Rosjan. Największą ofensywę rosyjska armia prowadzi w kierunku Siewierodoniecka, gdzie stara się otoczyć to miasto, oraz położony po sąsiedzku Lisiczańsk.

Jak czytamy – przeciwnik umacnia swoje pozycje na wschodnich obrzeżach Siewierodoniecka. Oprócz tego, we wcześniej zajętym mieście Łyman w obwodzie donieckim Rosjanie umacniają swoje pozycje i, jak czytamy, prowadzą przegrupowanie sił w celu ofensywy na Słowiańsk. Na południowym odcinku frontu – głównie w obwodzie chersońskim, ale też zaporoskim i mikołajewskim Rosjanie umacniają pozycje, dokonują uzupełnienia swoich sił i ostrzeliwują pozycje ukraińskiej armii. Rosyjska armia dokonywała także ostrzałów za pomocą artylerii i lotnictwa na północy obwodu charkowskiego i w obwodzie sumskim.

godz. 7.30 – Rosjanie wkroczyli na przedmieścia Siewierodoniecka, ciężkie walki o Lisiczańsk – Gajdai.

godz. 7.14 – Dwa trafienia rakietowe w nocy uszkodziły most kolejowy w Zatoce w obwodzie odeskim.

godz. 7.10 – Rosyjscy korespondenci wojenni dokumentują zbrodnie wojenne swojej armii i z dumą zamieszczają filmy online. Ten, nakręcony z drona, ukazuje, jak system Solntsevyok uderza w wioskę Nowomichajłowka w regionie donieckim . Film został opublikowany przez prorosyjskie kanały Telegram.

godz. 7.00 – O 16.00 w Brukseli rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. Szczyt unijnych przywódców będzie poświęcony przede wszystkim konsekwencjom wojny na Ukrainie i cenom energii. Polskę będzie reprezentował premier Mateusz Morawiecki.

W piątkowym podkaście szef rządu przyznał, że po blisko 100 dniach od rozpoczęcia pełnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę zmniejszyła się presja społeczeństw na rządy w krajach Europy Zachodniej. Jak podkreślał, zarówno we Francji, jak i w Niemczech pojawiają się głosy wzywające Ukrainę do oddania Rosji części terytorium w imię pokoju. Polski premier ponownie zaapelował o wzmocnienie sankcji wobec Kremla i tak dużego wsparcia broniącej się Ukrainy, by – jak powiedział – “rosyjska armia połamała sobie na niej zęby”.

Jednak w gronie unijnej “27” nadal nie ma porozumienia w sprawie szóstego pakietu sankcji i embarga na import rosyjskiej ropy. 

godz. 7.00 – Okupanci artylerii ostrzeliwali w nocy region dniepropietrowski.

RELACJĘ Z POPRZEDNICH DNI ZNAJDZIESZ TUTAJ

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUSA. Strzelanina w Teksasie. Joe Biden odwiedził Uvalde
Następny artykułSuperoferta dla studentów z okazji Kortowiady