A A+ A++

Trwa 9. dzień wojny na Ukrainie. W nocy z czwartku na piątek Rosjanie zaatakowali największą elektrownię jądrową w Europie na Zaporożu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał świat do natychmiastowej reakcji, przypomniał, jak tragiczny w skutkach okazał się wybuch reaktora w Czarnobylu w 1986 roku.

4 marca – piątek

godz. 12.26 – ONZ – Rada Praw Człowieka powołała komisję śledczą do zbadania przypadki łamania praw osób przez Rosję na Ukrainie

Rada Praw Człowieka ONZ przegłosowała w piątek rezolucję potępiającą łamanie niezbywalnych praw każdej osoby, do których doszło w czasie rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Powołano komisję śledczą w celu zbadania takich przypadków.

“Naszym wspólnym obowiązkiem jest pociągnięcie winnych do odpowiedzialności poprzez zlecenie dokumentacji i weryfikacji rosyjskich zbrodni oraz identyfikację sprawców” – powiedziała Radzie przed rozpoczęciem głosowania ambasador Ukrainy przy ONZ w Genewie Jewhenija Filipenko.

Rosja zaprzeczyła atakowaniu ludności cywilnej na Ukrainie, a jej przedstawiciel przy Radze Praw Człowieka Jewgienij Ustinow przekazał, że zwolennicy nowej rezolucji “użyją wszelkich środków, by obwiniać Rosję za wydarzenia na Ukrainie”.

godz. 12.16 – Kolejne firmy wycofują się z Rosji 

Z rosyjskiego rynku na znak protestu przeciwko wojnie na Ukrainie i w związku z nałożonymi na Rosję sankcjami wycofują się kolejne firmy. 

Zachodnie koncerny samochodowe znanych marek wstrzymują produkcję na terenie Rosji. Ze współpracy z Moskwą wycofują się firmy handlowe, ubezpieczeniowe, lotnicze i dystrybutorzy oraz producenci filmów. Niezależna Nowaja Gazieta podała, że rosyjski rynek opuszczają zachodnie koncerny elektroniczne. Współpracę z Rosją wstrzymują niektóre Domy Mody, firmy jubilerskie i serwisy internetowe, Według dziennika „Kommiersant” zawieszają działalność na terenie Rosji także firmy konsultingowe.

godz. 12.09 – Unia Europejska zawiesza współpracę transgraniczną z Rosja i Białorusią 

godz. 12.00 – Rosyjskie czołgi próbują wkroczyć do Kijowa – kolejne nagranie z Buszy w obwodzie kijowskim 

godz. 11.51 – Trzy próby zamachu na prezydenta Ukrainy – podał brytyjski “The Times”

godz. 11.44 – Kolejne naloty bombowe na Charków. Celem ponownie budynki mieszkalne

godz. 11.43 – Wieża telewizyjna w Melitopolu zajęta przez Rosjan, nadawane są rosyjskie materiały propagandowe

godz. 11.40: ABW zatrzymała mężczyznę podejrzanego o szpiegostwo dla rosyjskiego GRU 

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali w Przemyślu obywatela Hiszpanii pochodzenia rosyjskiego pod zarzutem szpiegostwa. Do zatrzymania doszło w nocy z 27 na 28 lutego. Mężczyzna usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Zastosowano wobec niego areszt.

Mężczyzna został zidentyfikowany jako agent Głównego Zarządu Wywiadowczego Sztabu Generalnego(GRU) Federacji Rosyjskiej. Działania na rzecz Rosji prowadził korzystając ze statusu dziennikarza. Dzięki temu miał możliwość swobodnego przemieszczania się po Europie i świecie, w tym do stref objętych konfliktami zbrojnymi i rejonów napięć politycznych.

Hiszpan usłyszał zarzut udziału w działalności obcego wywiadu przeciwko Polsce. Grozi za to do 10 lat więzienia. Podczas zatrzymania wybierał się na Ukrainę.

Wcześniej przez kilka dni przebywał na terenie województwa podkarpackiego. Jak czytamy w komunikacie ABW, w czasie pobytu w Polsce docierał do informacji, których wykorzystanie przez rosyjskie służby specjalne mogło mieć negatywny wpływ na bezpieczeństwo wewnętrzne, zewnętrzne i obronność naszego kraju.

Przy zatrzymanym zabezpieczono obszerny materiał dowodowy, który jest szczegółowo analizowany.

godz. 11.07: Raport brytyjskiego ministerstwa obrony: “Poziomy radioaktywności w normie, Mariupol wciąż w rękach ukraińskich”

Brytyjskie ministerstwo obrony przedstawiło codzienny raport zwiadowczy z sytuacji na Ukrainie. Potwierdzono w nim komunikaty ukraińskiego regulatora nuklearnego oraz Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, które nie zanotowały zbyt wysokich poziomów radioaktywnych. – Pożar budynku treningowego został ugaszony wcześnie rano.

Według brytyjskiego raportu, Mariupol pozostaje pod ukraińską kontrolą, ale miasto zostało prawdopodobnie okrążone przez siły rosyjskie. – Miejska infrastruktura cywilna jest intensywnie bombardowana.

godz. 11.05 – The Times: władze brytyjskie planują umieścić uchodźców z Ukrainy w skonfiskowanych posiadłościach rosyjskich oligarchów

godz. 11.03 – Najważniejsze wydarzenia ostatnich 24 godzin na mapie (stan na piątek, 4 marca, godz. 8.30)

godz. 10.59 – Rosyjski samolot zestrzelony nad Wołnowachą, podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy

– Jednostki obrony przeciwlotniczej Sił Zbrojnych Ukrainy zestrzeliły kolejny wrogi samolot szturmowy Su-25. Samolot bombardował domy i infrastrukturę cywilną – napisał w komunikacie Sztab Generalny Sił Zbrojnych.

godz. 10.47 – Dwaj pracownicy zaporoskiej elektrowni ranni w wyniku pożaru, poinformował szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

godz. 10.40 – Raport rosyjskiej telewizji ze zdobytego lotniska w Hostomelu: “To sprawka ukraińskiej artylerii”

Państwowa telewizja rosyjska pokazała zniszczone lotnisko w Hostomelu, niedaleko Kijowa. Według relacji reporterki Iriny Kuksenkowej, zniszczenia na hostomelskim lotnisku były wynikiem ostrzału sił ukraińskich. Pokazano również szczątki największego samolotu na świecie Antonov, który ucierpiał w czasie walk.

Jak informowało wiele agencji prasowych, zniszczeń na lotnisku dokonały wojska rosyjskie, które przepuszczały szturm na pozycje ukraińskich wojsk. 

godz. 10.30 – Kolejne ataki na mieszkania – celem ponownie Energodar

godz. 10.27 – Coraz więcej nagrań z Czernihowa. Przejmujący komentarz mieszkańca: “To mój dom…”

godz. 10.25 – Siły rosyjskie zrzuciły bomby na szkołę w Żytomierzu

godz. 10.21 – Rosyjska policja przeszukuje dwa biura Stowarzyszenia Memoriał w Moskwie

Funkcjonariusze rosyjskiej policji wkroczyli w piątek rano do biur Stowarzyszenia Memoriał, działającego na rzecz przestrzegania praw człowieka. Portal NEXTA podaje, że prawnikom stowarzyszenia nie pozwolono wejść do moskiewskiego biura.

godz. 10.18 – coraz więcej ofiar ataków lotniczych na Czernihów

Liczba ofiar rosyjskich ataków lotniczych na Czernihów wzrosła do 47, poinformował portal NEXTA.

godz. 10.04 – Prezydent Zełenski do Rosjan: “Wyjdźcie na ulicę, powiedzcie swojej władzy, że chcecie żyć”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do narodu rosyjskiego o zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec wojnie i ataku na elektrownię jądrową. – Przetrwaliśmy noc, która mogłaby zatrzymać historię Ukrainy i Europy. Pamiętajcie o tragedii w Czarnobylu z 1986 roku.

Jak dodał prezydent, Ukraina walczy z potężnym wrogiem, który przewyższa ich liczebnością oraz ilością technologii. – Jest jednak tysiące lat świetlnych oddalony od normalnych ludzi, którzy mają godność – powiedział Wołodymyr Zełenski.

Głowa państwa ukraińskiego po raz kolejny wezwała społeczność międzynarodową do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą. – To powstrzyma Rosję przed atakami rakietowymi.

godz. 09.58 – Kolejki w aptekach po płyn Lugola – czy warto iść do farmaceutów?

Po zaciętych walkach o elektrownię jądrową na Zaporożu, zaniepokojeni ruszyli do aptek po płyn Lugola, który w 1986 roku uchronił wielu ludzi przed śmiertelnym efektem radioaktywnego jodu. Czym jest płyn Lugola i czy warto iść do aptek po taki roztwór?

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj

godz. 08.35 – Wojska rosyjskie zajęły elektrownię na Zaporożu

Rosyjskie wojska zajęły Zaporoską Elektrownię Atomową, w południowo-wschodniej Ukrainie. To największy tego typu obiekt w Europie. Składa się z sześciu bloków jądrowych – każdy o mocy 950 MW. W nocy elektrownia została ostrzelana. Rosyjskie pociski trafiły w budynki szkoleniowe.

Jak zapewnia ukraińska Państwowa Inspekcja Jądrowego Zarządzania “personel operacyjny kontroluje stan bloków energetycznych i zapewnia ich pracę w zgodzie z wymogami technicznymi i gwarancjami bezpieczeństwa”.

Inspekcja podkreśla, że utrata możliwości chłodzenia paliwa jądrowego może doprowadzić do katastrof podobnych do tych w Czernobylu czy w Fukushimie. Przypomina jednocześnie, że na terenie obiektu znajduje się magazyn na wypalone paliwo, którego ewentualny ostrzał również może doprowadzić do uwolnienia materiału radioaktywnego.

godz. 08.31 – Prezydent Ukrainy o ataku na elektrownię: “To nuklearny terroryzm”

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oskarżył Rosję o nuklearny terroryzm. – Rosjanie wykorzystują czołgi wyposażone w termowizję. Wiedzą do czego strzelają, przygotowali się do tego. Zwracam się do wszystkich Ukraińców, Europejczyków i wszystkich ludzi, którzy znają słowo Czarnobyl. Rosja, chce to powtórzyć, ale sześć razy mocniej – dodał.

godz. 08.29 – Rosyjski ostrzał artyleryjski na Zaporożu – celem elektrownia jądrowa

Ukraińscy strażacy ugasili pożar w zaporoskiej elektrowni atomowej – informuje agencja Reuters, powołując się na ukraińskie służby ratunkowe. Na ranem w ogniu stanął pięciopiętrowy budynek ośrodka szkoleniowego, znajdujący się obok elektrowni. Ukraińscy strażacy ugasili pożar. Nie było ofiar. W akcji gaśniczej brało udział 40 strażaków i 10 wozów.

Jak informował mera pobliskiego Energodaru, pożar wywołał rosyjski ostrzał artyleryjski. Elektrownia znajduje się na drodze wyprowadzonego z Krymu rosyjskiego natarcia w głąb Ukrainy. Walki pomiędzy wojskami Ukrainy i Federacji Rosyjskiej przeniosły się na teren elektrowni, a Rosjanie próbowali zdobyć elektrownię i ostrzelali jej infrastrukturę. Trafiony został również budynek jednego z sześciu reaktorów.

Zaporoska elektrownia atomowa jest największa w Europie. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba przestrzegał na Twitterze, że ewentualny wybuch w elektrowni, będzie dziesięć razy silniejszy od tego, do którego doszło w latach osiemdziesiątych w Czarnobylu. Amerykańska sekretarz do spraw Energii Jennifer Granholm poinformowała, że poziom promieniowania w elektrowni jest w normie i zapewniła jednocześnie, że USA monitorują sytuację.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAwaria sieci. Nie kursują tramwaje pomiędzy Zawodziem i Szopienicami
Następny artykułKULTURA. Spotkanie autorskie online z Agnieszką Lingas-Łoniewską