Już nie bezwzględny nakaz, lecz pytanie o gotowość stawienia się do pracy szpitalach i domach opieki w związku z epidemią koronawirusa. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zmienia postawę wobec personelu medycznego, który proszony jest o zgłaszanie się do pomocy.
To reakcja na sygnały o nieprawidłowościach przy powoływaniu lekarzy i pielęgniarek do pracy przy zwalczaniu koronawirusa. Na przykład Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych interweniowała na szczeblach centralnych decyzje wojewodów w trybie administracyjnym niejednokrotnie wydawane były z pominięciem przepisów ustawowo zwalniających personel medyczny z tego obowiązku.
Zwolnienia dotyczą osób m.in. samotnie wychowujących dziecko, a także oboje rodziców dziecka niepełnosprawnego lub zdrowego, które nie ukończyło 14 lat; osób przewlekle chorych; kobiet w ciąży.
– Wojewodowie zwrócą się z prośbą do izb zrzeszających lekarzy, pielęgniarki, położne oraz fizjoterapeutów o zgłaszanie się personelu medycznego gotowego do pracy przy zwalczaniu epidemii zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Zgłoszenia można składać do poniedziałku 20 kwietnia – podało MSWiA.
W przypadku pozytywnego odzewu ze strony środowiska medycznego, skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii będzie realizowane na podstawie art. 47 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239, z późn. zm.). Art. 47 ust. 3 ustawy wymienia osoby, które nie podlegają skierowaniu do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii – czytamy dalej w komunikacie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS