A A+ A++

– Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków – mówił podczas posiedzenia sztabu zarządzania kryzysowego wojewoda małopolski.

Według analiz synoptyków najbliższe godziny i dni przyniosą bardzo dynamiczną pogodę w Małopolsce. Sumarycznie pokrywa śniegu na Podhalu może wzrosnąć podczas weekendu nawet o 45 cm. Śnieg będzie zamieniał się w deszcz, powodując oblodzenia. Dodatkowo może wystąpić silny wiatr, sięgający 75 km/h, powodujący zawieje i zamiecie śnieżne.

Wojewoda zwołuje sztab

W związku z tak poważną oceną sytuacji meteorologicznej i potencjalnych zagrożeń z nią związanych oraz dużą liczbą turystów spędzających w Małopolsce ferie zimowe wojewoda małopolski Łukasz Kmita zwołał dziś posiedzenie Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele małopolskich służb, inspekcji, straży oraz instytucji, odpowiedzialnych za działania związane ze skutkami dynamiki pogodowej, w tym m.in. Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Inspekcji Nadzoru Budowlanego, zarządców dróg, PKP, Tauron Dystrybucja, TOPR, GOPR, Lasów Państwowych, IMGW oraz powiatu tatrzańskiego.

Pełna mobilizacja służb

– Oczekuję pełnej mobilizacji i dokładnego monitorowania zagrożeń oraz maksymalnego wykorzystania potencjału sił i środków. Zwracam uwagę na takie kwestie jak ścisła współpraca w kontekście zabezpieczenia mieszkańców w urządzenia medyczne ratujące życie i udzielania bieżącego wsparcia w tym zakresie. Konieczna jest ścisła współpraca między Strażą Pożarną a Tauron Dystrybucja właśnie pod tym kątem. Zobowiązuję także do ścisłego weryfikowania tego, czy kierowcy przestrzegają przepisów ruchu drogowego, w tym czy w samochodach ciężarowych stosowane są łańcuchy na odcinkach, gdzie jest to wymagane – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Polityk zaapelował do osób przebywających w Małopolsce o zachowanie daleko posuniętej ostrożności. – Wyjścia w góry mogą okazać się co najmniej ryzykowne. W Tatrach obowiązuje czwarty – wysoki stopień zagrożenia lawinowego, a na Babiej Górze drugi – umiarkowany. Unikajmy nierozważnych decyzji skutkujących tym, że pomoc może nie zostać udzielona na czas. Uważajmy także na przebywanie w lasach, gdzie gałęzie obciążone zalegającym śniegiem również mogą okazać się niebezpieczne. Jednocześnie bądźmy wrażliwi i reagujmy, gdy widzimy kogoś w potrzebie – dodał.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułReact EU dla szpitali wojewódzkich
Następny artykułŚlisko i śnieżnie w regionie. Trzeba zachować szczególną ostrożność