A A+ A++

Kontrowersyjna uchwała została przegłosowana w listopadzie ub. roku przez gdańskich radnych Koalicji Obywatelskiej i Wszystko dla Gdańska. Sprzeciwiali się jej radni PiS oraz wielu radnych dzielnicowych, których uchwała dotyczyła.

Przypomnijmy: konwenty makrodzielnicowe miały być forum dialogu między radnymi dzielnic, radnymi miasta i urzędnikami prezydenta. Radnych dzielnic niepokoił jednak zapis uchwały mówiący o tym, że konwenty w drodze głosowanej uchwały mogłyby opiniować budżety rad dzielnic. Radni dzielnic uznali, że to zamach na ich autonomię i próba decydowania o budżetach rad przez radnych miasta. Po tej krytyce radni KO wycofali się z tych zapisów, tuż przed listopadową sesją rady miasta.

Uchwałę w zmienionej formie jednak przyjęto. Zakładała ona, że opinie wyrażane przez członków konwentu będą jedynie ujmowane w protokole z posiedzenia, a nie w formie głosowanych uchwał. A same posiedzenia konwentów miały być nagrywane.

Wojewoda: konwenty makrodzielnicowe nie mają umocowania w prawie

30 grudnia 2020 r. wojewoda pomorski wydał jednak decyzję o unieważnieniu uchwały. Jak czytamy w przysłanym nam uzasadnieniu, uchwała została podjęta bez wystarczającej podstawy prawnej.

“Uchwała została podjęta na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi, że »do właściwości rady gminy należą wszystkie sprawy pozostające w zakresie działania gminy, o ile ustawy nie stanowią inaczej«. W ocenie Wojewody Pomorskiego, przywołany art. 18 ust. 1 ustawy nie stanowi podstawy prawnej do podjęcia uchwały. Ponadto nie istnieje również żaden inny przepis prawa upoważniający Radę Miasta Gdańska do podjęcia uchwały w sprawie zasad i trybu funkcjonowania konwentów makrodzielnicowych” – czytamy w uzasadnieniu wojewody.

Dalej czytamy, że “powołanie dodatkowego ciała doradczego dla organów Gminy Miasta Gdańska o określonych uprawnieniach (chociażby opiniodawczo-doradczych), składzie czy zasadach obradowania musi mieć umocowanie w przepisie prawa materialnego, a nie jedynie w ogólnej normie kompetencyjnej określonej w art. 18 ust. 1 ustawy”.

Radni dzielnic się cieszą, radni KO rozważają skargę 

– Nie kryjemy radości, że uchwała została unieważniona, i mamy nadzieję, że jest to szansa dana radnym Koalicji Obywatelskiej, żeby wycofać się z tego pomysłu i nie drążyć go na siłę – mówi Tomasz Strug, przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Oliwa. – Wojewoda wykazał, że Rada Miasta Gdańska nie ma prawa tworzyć tego typu organów, jednocześnie narzucać nam dodatkowej pracy. Konsultacje można prowadzić w inny, bardziej dobrowolny sposób, w przyjacielskiej atmosferze, a nie przez narzucanie i ingerowanie w uprawnienia rad dzielnic.

– Osobiście dla mnie uzasadnienie wojewody nie jest przekonujące, mam co do niego sporo obiekcji – mówi Cezary Śpiewak-Dowbór, przewodniczący klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. – Wojewoda nie poparł swojego uzasadnienia żadnym orzecznictwem sądów administracyjnych. Przewodnicząca rady miasta wysłała do wojewody odpowiedź, w której wskazywała, że rada mogła podjąć taką uchwałę, ale wojewoda uznał inaczej. Mamy otwarty termin na wniesienie skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale będziemy w gronie radnych rozważać, czy taką skargę wnosić. Decyzji jeszcze nie ma.

Obywatelska uchwała w sprawie statutów rad dzielnic 

Tymczasem w Gdańsku ruszają konsultacje społeczne w sprawie nowych statutów rad dzielnic. W styczniu mają się odbyć trzy spotkania online z udziałem radnych miasta i radnych dzielnicowych. Najbliższe zaplanowane jest na 7 stycznia o godz. 17 i ma dotyczyć zasad działania organów dzielnic. Kolejne spotkania zaplanowano na 14 i 21 stycznia. Konsultacje maja potrwać do połowy lutego, a potem radni miejscy z Koalicji Obywatelskiej mają przedstawić projekt uchwały w sprawie nowych statutów rad.

Radni dzielnicowi zapowiadają jednak, że wypracują własny obywatelski projekt uchwały w sprawie statutów.

– Ponad 30 gdańskich rad dzielnicowych popiera tę inicjatywę – dodaje Tomasz Strug. – Do pracy nad uchwałą obywatelską zapraszamy także inne środowiska i stowarzyszenia. Jak nasz projekt będzie gotowy, rozpoczniemy zbiórkę podpisów i wniesiemy go do rady miasta.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSłowa Goldbergera to czysty absurd
Następny artykułXbox Game Pass w styczniu: PES 2021, Injustice 2, Torchlight 3 i inne