Wojewoda podkarpacki unieważnił uchwałę podjętą jednogłośnie przez tarnobrzeską Radę Miasta, w myśl której rajcy odmówili wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Robertem Popkiem, zalecając dialog miedzy stronami. Według służb wojewody, uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym.
Art. 25 ust. 5 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym stanowi, że rozwiązanie z radnym stosunku pracy wymaga uprzedniej zgody rady gminy. Rada miasta odmawia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, jeżeli podstawą są zdarzenia związane z wykonywaniem przez radnego mandatu.
Jako podstawę rozwiązania umowy o pracę z radnym Robertem Popkiem, pracodawca czyli Zakłady Chemiczne „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o. o. o wskazał likwidację jego stanowiska, tzn. Kierownika Zespołu ds. Remontów i Utrzymania Ruchu.
W celu zbadania sprawy powołana została doraźna komisja, w składzie: Damian Szwagierczak – przewodniczący, Kamil Kalinka, Mariusz Turbacz, Anna Pekar i Waldemar Szwedo.
W trakcie posiedzenia komisji, w którym nie uczestniczyli reprezentanci pracodawcy, radny Popek wyjaśnił, że oczekiwał od strony pracodawcy przedstawienia mu zakresu obowiązków po przeprowadzonej zmianie organizacyjnej w strukturze organizacyjnej spółki, nie wykluczył możliwości rezygnacji ze stanowiska kierowniczego, aby móc w dalszym ciągu świadczyć pracę na rzecz spółki według kwalifikacji zawodowych, które posiada.
Z uwagi na to, że pracodawca nie uczestniczył w posiedzeniu mającym na celu omówienie jego kwestii, komisja zarekomendowała podjęcie dalszych kroków, mających na celu wyjaśnienie sytuacji oraz zapewnienie dialogu pomiędzy stronami. Komisja jednogłośnie i negatywnie zaopiniowała wiec wniosek Zakładów Chemicznych „Siarkopol” Tarnobrzeg Sp. z o. o. o wyrażenie zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym Robertem Popkiem, przedkładając na sesje stosowną uchwałę. O konsekwencjach jej podjęcia lub nie podjęcia, mówił na wrześniowej sesji adwokat Urzędu Miasta Tarnobrzega, Paweł Sabat.
– Istnieje oczywiście możliwość, że ocena Państwa decyzji przez organ nadzoru względnie przez pracodawcę, który by się zdecydował taka uchwałę zaskarżyć do Wojewódzkiego Sadu Administracyjnego w Rzeszowie, bo do tego ma prawo, może być inna i taka uchwala może się nie obronić. Proszę tez pamiętać, że nie podjecie w tym zakresie uchwały, de facto skutkować będzie przyjęciem zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym – tłumaczył P. Sabat.
UCHWAŁA UNIEWAŻNIONA
„Przyjęta uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem art. 25 ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym poprzez przyjęcie, że rada gminy w tej materii posiada całkowitą dowolność i uznaniowość w wyrażeniu zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, co pozostaje w wyraźnej opozycji z rozwiązaniami przewidzianymi w analizowanym przepisie i mając na uwadze istniejący stan faktyczny w tej sprawie” – czytamy w uzasadnieniu w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody.
„Z uwagi na wskazane wyżej naruszenie art. 25 ust. ustawy o samorządzie gminnym zachodzi konieczność stwierdzenia nieważności badanej uchwały Rady Miasta Tarnobrzega Nr XI/ 108/2024 z dnia 26 września 2024 r. w sprawie odmowy wyrażenia zgody na rozwiązanie stosunku pracy z radnym”. Rozstrzygnięcie nadzorcze dot. 108.2024
Na rozstrzygnięcie nadzorcze służy skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, w terminie 30 dni od jego otrzymania.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS