A A+ A++

W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu zakończyło się postępowanie nadzorcze w celu ustalenia, czy powołanie Aleksandry Krzeszewskiej na stanowisko zastępcy prezydenta Legnicy nastąpiło zgodnie z przepisami Rozporządzenia Rady Ministrów z 25 października 2021 roku. Jak informuje Danuta Frydlewicz-Perucka, dyrektor Wydziału prawnego i Kontroli DUW, “postępowanie (…) nie wykazało naruszenia prawa”.

Z informacji, jaką uzyskaliśmy od Bartosza Wojciechowskiego, rzecznika prasowego wojewody, wynika, że postępowanie nie było efektem żadnego zawiadomienia. Po zapytaniu jednej z dziennikarek służby prawne w DUW same z siebie postanowiły zająć się tym tematem.

W postępowaniu zbadano zgodność powołania Aleksandry Krzeszewskiej z wymaganiami dotyczącymi minimalnego wykształcenia i stażu pracy sformułowanymi w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 października 2021 roku w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

W załączniku nr 2 do rozporządzenia zapisano, że osoba zatrudniona na podstawie powołania na stanowisku zastępcy prezydenta miasta takiego jak Legnica musi mieć wykształcenie wyższe oraz co najmniej 6-letni staż pracy. Jednocześnie w paragrafie 4 Rada Ministrów dopuściła możliwość skrócenia wymaganego stażu w uzasadnionych przypadkach.

Aleksandra Krzeszewska ma wyższe wykształcenie prawnicze, ale ze składanych dotychczas oświadczeń majątkowych wynika, że przed powołaniem na zastępcę prezydenta nigdzie nie pracowała zawodowo. Prezydent Maciej Kupaj skorzystał zgodnie z prawem – jak potwierdziło postępowanie nadzorcze wojewody – z przepisu umożliwiającego skrócenie swej zastępczyni wymaganego stażu pracy.

“Analiza (…) przepisów prawa prowadzi do wniosku, że w przypadku zastępcy prezydenta miasta możliwe jest, na podstawia par. 4 rozporządzenia, skrócenie wymaganego na tym stanowisku stażu pracy nawet do poziomu, w którym osoba zajmująca to stanowisko nie będzie się legitymować żadnym doświadczeniem zawodowym” – pisze dyrektor Danuta Frydlewicz-Perucka.

Co do “uzasadnionego przypadku” za wystarczające prawnicy DUW uważają uzasadnienie z zarządzenia prezydenta Legnicy, w którym napisano, że za powołaniem Aleksandry Krzeszewskiej przemawia ważny interes społeczny. Maciej Kupaj wskazał, że Aleksandra Krzeszewska ma 5-letnie doświadczenie samorządowe, bo była radną miejską w poprzedniej kadencji. Jej kompetencje potwierdza aktywność w Radzie Miejskiej Legnicy, aktywność społeczna na rzecz mieszkańców, wysoki poziom zaufania obywateli potwierdzony znakomitym wynikiem wyborczym.

Cały dokument DUW publikujemy pod tekstem.

FOT. URZĄD MIASTA W LEGNICY

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWszystkich Świętych w Częstochowie. W tym roku kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków od piątku do niedzieli
Następny artykułBędą zmiany w kopalniach największej spółki górniczej w Polsce. Zwolnień ma nie być