Pojawiły się pierwsze pomysły kieleckich radnych na wsparcie dla przedsiębiorców, którzy przez epidemię za chwilę mogą mieć poważne kłopoty finansowe. Konkretne propozycje przedstawił prezydentowi miasta przewodniczący Rady Miasta Kamil Suchański, a także klub radnych Koalicji Obywatelskiej.
Przewodniczący Rady Miasta Kielce Kamil Suchański wniósł interpelację w sprawie programu pomocy dla przedsiębiorstw. Zawarł w niej krótką listę proponowanych działań.
1) wprowadzenie ulg w płatnościach części podatków dla przedsiębiorców oraz w płatnościach czynszu za lokale miejskie polegających między innymi na:
a) umorzenie czynszu w gminnych lokalach na 1 miesiąc z możliwością zawieszenia obowiązku płacenia czynszu w kolejnych 2 miesiącach,
b) odstąpienie od egzekucji opłat z tytułu regulowania transakcji handlowych, odroczenie/rozłożenie na raty lub umorzenie podatku od nieruchomości,
c) zawieszenie opłat za użytkowanie wieczyste na 3 miesiące.
A także:
2) przyspieszenie wydawania decyzji administracyjnych związanych z działalnością przedsiębiorców.
„Miasto Kielce nie powinno stać obojętnie wobec zagrożenia, jakie wywołuje dla naszych Przedsiębiorców pandemia koronawirusa. Jeżeli nie wyciągniemy pomocnej dłoni do naszych Przedsiębiorców i nie pomożemy im w tym trudnym dla nich czasie, skutki ich ewentualnych upadłości odbiją się ze spotęgowaną siłą dla nas wszystkich w późniejszym okresie.” – uzasadniał przewodniczący Kamil Suchański.
Sprawdźmy, co proponuje klub Koalicji Obywatelswkiej. Okazuje się, że są podobne do tych, które przedstawił Kamil Suchański.
– Czasowe umorzenie lub rozłożenie na raty, na wniosek przedsiębiorcy, opłat z tytułu podatku od nieruchomości od marca do końca maja (z możliwością przedłużenia) – rozwiązanie powinno obejmować także właścicieli nieruchomości, którzy sami nie prowadzą na ich terenie działalności gospodarczej, ale wynajmują nieruchomość na takie cele i ulgę przeniosą na najemcę.
– Zwolnienie z tytułu opłat czynszowych w lokalach komunalnych na czas zawieszenia działalności.
– Zawieszenie na wniosek przedsiębiorcy opłat z tytułu od środków transportu od marca do końca maja (z możliwością przedłużenia).
„Samorząd ma ograniczone możliwości udzielania wsparcia podmiotom gospodarczym. Liczymy na to, że szybko i konkretnie zostaną wdrożone rządowe rozwiązania pomocy dla przedsiębiorców, które dzięki wsparciu finansowemu UE mogą mieć szerokie oddziaływanie. Jednak, wzorem innych miast, proponujemy wprowadzenie pakietu dla przedsiębiorców z terenu Kielc.” – pisze w uzasadnieniu interpelacji radna Agata Wojda.
Podobną interpretację przedstawił również radny Dariusz Kisiel z klubu PiS. Jego zdaniem pakiet pomocy kieleckim firmom powinien zakładać:
A) Powołanie specjalnej komórki wsparcia przedsiębiorców COVID-19 (nazwa robocza) w ramach działającego w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej “Centrum Obsługi Inwestora”.
Do takiej komórki byłyby kierowane wszystkie podmioty ubiegające się o wszelkie informacje i wsparcie w związku z utrudnieniami prowadzenia działalności w sytuacji COVID-19.
– Wprowadzenie dodatkowych bezpłatnych porad prawnych dla przedsiębiorców.
– Ścisła współpraca z największymi pracodawcami w mieście oraz organizacjami i stowarzyszeniami zrzeszającymi pracodawców.
B) Przygotowanie pakietu pomocowego w następujących sprawach finansowych:
– odstąpienie od naliczanie podatku od nieruchomości czy opłat za dzierżawę terenów miejskich pod działalność gospodarczą za miesiące, w których obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego,
– umorzenie czynszów za lokale użytkowe wynajmowane od Miasta w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemiologicznego,
– po zakończeniu stanu zagrożenia epidemiologicznego przez okres 2 miesięcy obniżenie o połowę kwoty czynszu dla tych lokali,
– umorzenie odsetek od tych kwot,
– w przypadku niemożności umorzenia w/w płatności rozłożenie wszelkich zobowiązań płatności na raty,
– powołanie do życia proinwestycyjnego Funduszu Rozwoju Kielc (nazwa robocza) tj. przeznaczanie 10% kwoty ze sprzedaży nieruchomości na potrzeby uzbrajania terenów inwestycyjnych w Kielcach (moja interpelacja z dnia 2 marca 2020). W dobie kryzysu już teraz trzeba inwestować w przyszłą masę podatkową!
C) Przygotowanie pakietu pomocowego w następujących sprawach administracyjnych:
– przeprowadzenie audytów wewnętrznych w celu ograniczania wydatków i szukania oszczędności w UM oraz wszystkich jednostkach i spółkach zależnych miasta,
– maksymalne skrócenie czasu wydawania decyzji administracyjnych w sprawach dotyczących przedsiębiorców,
– zawieszenie na czas stanu zagrożenia epidemiologicznego prowadzonych przez UM postępowań egzekucyjnych ws. dotyczących przedsiębiorców.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS