A A+ A++

Zasiłek pogrzebowy za rachunek. Rozbieżności interpretacyjne

Oprócz niespójności pomiędzy poszczególnymi aktami prawnymi, występują również niestety rozbieżności interpretacyjne. W KRUS do wypłaty zasiłku wystarczające jest dołączenie rachunku za trumnę, natomiast ZUS nie tylko wymagać ma całości rachunków do kwoty zasiłku, ale też bywa, że w poszczególnych oddziałach różnie interpretowane jest pojęcie kosztów pogrzebu, co wpływa na ich kwalifikowalność. Wątpliwości w tych przypadkach rozstrzygane są przez sądy.

Obok różnych podstaw prawnych funkcjonują ponadto odrębne instytucje wypłacające zasiłki – ZUS, KRUS, ale i Zakłady Emerytalno-Rentowe MSWiA, Biura Emerytalne Ministerstwa Obrony Narodowej i in. Co istotne ze względu na brak koordynacji pomiędzy tymi instytucjami, istnieje realne ryzyko wypłacenia z tego samego tytułu więcej niż jednego zasiłku pogrzebowego (np. jedno dziecko zmarłego ubezpieczone w ZUS, a drugie będące funkcjonariuszem służby mundurowej).

W latach 2021–2023 w ramach międzyresortowego zespołu powołanego w Kancelarii Premiera, w skład którego weszli przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, ZUS, KRUS i wszystkich pozostałych instytucji emerytalno-rentowych oraz poszczególnych służb, wypracowano propozycje zmian.

Propozycje zmian w zasiłku pogrzebowym są gotowe

Z perspektywy obywatela najbardziej istotną zmianą miało być umożliwienie, aby wnioski o zasiłki pogrzebowe można było składać w 100 proc. elektronicznie, a także, aby w ich imieniu mogły to robić zakłady pogrzebowe. Jedynie w skrajnie rzadkich przypadkach, kiedy o zasiłek występowałby ktoś spoza kręgu najbliższych zmarłego lub więcej niż jedna osoba, konieczne byłoby przedstawienie dodatkowej dokumentacji.

Zniknąć miał też obowiązek przedstawiania odpisu skróconego aktu zgonu czy dokumentów potwierdzających pokrewieństwo ze zmarłym. Wszakże nie po to funkcjonuje elektroniczny Rejestr Stanu Cywilnego, aby wymagać od obywatela noszenia dokumentów z jednego urzędu do drugiego. Warto przy tym zauważyć, że już dziś zakłady pogrzebowe często wyręczają obywateli w składaniu wniosków do ZUS, a środki (zazwyczaj mniejsze niż poniesione koszty pogrzebu) trafiają od razu na konto przedsiębiorcy.

ZUS w roli „hubu”

Stworzony na potrzeby zakładów pogrzebowych sy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułInternauci mówią, do których filmów chętnie powracają
Następny artykułUE na pomoc zalanym. Ile Polska może dostać z unijnego Funduszu Solidarności