Odbywający się od szesnastu lat na Górnym Śląsku Festiwal Twórczości Religijnej „Fide et Amore” zakończy się w piątek, 14 X 2022 o godz.19.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim. W koncercie finałowym pojawią się dwa znakomite nazwiska z panteonu wielkich kompozytorów: G. F. Händel i J. A. Hasse. Będą to dwie różne, muzyczne ilustracje antyfony „Salve Regina”. Muzyczną gratką będą dwa koncerty C. F. Abla i Ch. Schaffratha, które zostały wydobyte z archiwów i zabrzmią po raz pierwszy po wielu latach zapomnienia.
– Pomysł na nowy festiwal zrodził się w 2006 roku, kiedy z okazji 250-rocznicy urodzin Mozarta (1756-1791) zorganizowałem w Żorach obchody ku jego czci. Był to tryptyk: wykład na temat jego twórczości religijnej (szczególnie mszalnej), Eucharystia w wykorzystaniem jednej z najwcześniejszych kompozycji mszalnych Mozarta i wreszcie koncert z najpopularniejszymi utworami genialnego muzyka. Każde z tych wydarzeń zostało bardzo dobrze przyjęte, stąd zrodził się pomysł, aby cyklicznie proponować mieszkańcom miasta (ale również regionu) spotkania z twórczością religijną – mówi KAI ks. dr Wiesław Hudek, dyrektor artystyczny Festiwalu Twórczości Religijnej „Fide et Amore”.
Jak podkreśla, forma już od początku była bardzo szeroka, bo publiczność może się spotykać z różnymi przejawami sztuki: muzyki, plastyki, literatury (poezji i dramaturgii), filmu.
Od 9 lat organizowane są także konferencje naukowe wokół dziedzictwa św. Hildegardy z Bingen (1098-1179), która jest patronką festiwalu. W przeszłości organizowano również konkursy: plastyczne, literackie, a także kompozytorskie.
– Ten ostatni odbył się już pięciokrotnie i zawsze miał wymiar międzynarodowy. Sukcesywnie miejsca, w których odbywały się koncerty powiększały się. Początkowo były to świątynie (katolickie i ewangelicka) miasta Żory, później doszły kościoły w Suszcu i Skrzyszowie, a także pałac w Boryni. W tym roku są to również inne górnośląskie miasta, takie jak Pszów, Radlin, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój, a także wioski: Gorzyce, Rogów i Turza Śląska – mówi ks. Hudek.
Każdy festiwal podejmuje jakąś konkretną tematykę – był festiwal adwentowy, bożonarodzeniowy, wielkopostny, czy wielkanocny. W tym roku ze względu na przyjęte hasło „Maria in musica” (Maryja z muzyce) publiczność obcuje z niezwykle płodną twórczością Maryjną.
W ciągu 10 koncertów słuchacze mogli zapoznać się z muzyką średniowieczną (chorał gregoriański, św. Hildegarda), z tradycją wschodnią (akatyst), dziełami wielkich kompozytorów (m.in. H. Schütz, J. S. Bach, F. Mendelssohn- Bartholdy, S. Rachmaninow, G. P. Telemann), muzyką czeską i słowacką, a także twórczością współczesną (H. M. Górecki, H. J. Botor, J. Świder, A. Pärt)
W koncercie finałowym pojawią się dwa znakomite nazwiska z panteonu wielkich kompozytorów: Georg Friedrich Händel (1685-1759) i Johann Adolf Hasse (1699-1783). Będą to dwie różne, muzyczne ilustracje antyfony „Salve Regina”.
Muzyczną gratką z całą pewnością staną się dla uczestników finałowego wieczoru dwa koncerty Carla Friedricha Abla (1723-1788) i Christopha Schaffratha (1709-1763), które zostały wydobyte z archiwów i zabrzmią po raz pierwszy po wielu latach zapomnienia.
Wydarzenie będzie połączone z promocją 8 nr czasopisma festiwalowego „Studia Hildegardiana Sariensia”.
W historii festiwalu (2007-2022) zaprezentowano ponad 1.500 utworów, zaś wykonawcami muzycznych dzieł od średniowiecza po współczesność byli artyści z całej Europy, a także z Meksyku, USA, Libanu i Palestyny.
Festiwal ma charakter edukacyjny, ewangelizacyjny i ekumeniczny, i jest ewenementem w skali Europy, a może nawet światowej.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS