Wodzisław był miastem prawdopodobnie od 1317 r., a utracił ten status wraz z wielu innymi miejscowościami po powstaniu styczniowym. Zabiegi o jego odzyskanie rozpoczęło już 37 lat temu Towarzystwo Przyjaciół Wodzisławia. Inicjatywa nie spotkała się jednak z poparciem mieszkańców gminy, którzy trzykrotnie w konsultacjach wypowiedzieli się, że nie chcą mieć miasta.
Także poprzednie władze gminy nie wykazywały większego zaangażowania w tej sprawie. Sytuacja zmieniła się dopiero w tej kadencji samorządu. W lipcu 2019 r. rada gminy podjęła uchwałę o przeprowadzeniu kolejnych konsultacji. Dwa miesiące wcześniej pomoc w zabiegach o odzyskanie praw miejskich zadeklarował podczas pobytu w Wodzisławiu premier Mateusz Morawiecki, którego przodkowie mieszkali w położonych na terenie gminy Nawarzycach.
Wodzisław zmieni wygląd
Konsultacje tym razem wypadły pozytywnie, gmina złożyła wymagane dokumenty, a 31 lipca Rada Ministrów wydała stosowne rozporządzenie. We wtorek, 29 grudnia, wójt Wodzisławia Dominik Łukasik odebrał z rąk premiera Morawieckiego akt nadania statusu miasta z dniem 1 stycznia 2021 r.
– To przysporzy prestiżu, podniesie rangę Wodzisławia – uważa Dominik Łukasik, który z wójta staje się burmistrzem. I zapowiada, że za kilka lat Wodzisław będzie wyglądał znacznie lepiej niż obecnie. W ramach drugiego etapu jego rewitalizacji planowana jest m.in. budowa miejsko-gminnego centrum kultury, a także zagospodarowanie ruin dawnej synagogi.
Świętowania odzyskania praw miejskich z powodu pandemii koronawirusa na razie w Wodzisławiu nie będzie. 1 stycznia nastąpi tylko odsłonięcie tablic z miastem w nazwie na urzędzie. Prawdopodobnie w drugiej połowie stycznia na uroczystej sesji zbierze się po raz pierwszy rada miejska. Oficjalne uroczystości z mszą świętą i przemarszem przez miasto mają się odbyć do połowy roku.
Liczący około 1100 mieszkańców Wodzisław jest 45. miastem w województwie świętokrzyskim. 46. prawdopodobnie będą Iwaniska w powiecie opatowskim. 10 grudnia zakończyły się tam konsultacje społeczne, w których 1236 mieszkańców gminy opowiedziało się za miastem. Tylko 125 osób było przeciw, a 73 wstrzymały się od głosu.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS