We wtorek, 2 sierpnia br. opublikowaliśmy artykuł o dużych opóźnieniach przy rozpoczęciu inwestycji finansowanej z pożyczki Banku Światowego, mającej zwiększyć bezpieczeństwo przeciwpowodziowe w 9 miastach powiatu kłodzkiego. Chodzi o duży projekt rewitalizacji koryt rzek (zobacz: Duże opóźnienia przy inwestycji rewitalizacji rzek w powiecie kłodzkim). Wiadomo, że pieniądze na projekt mają zostać wydatkowane do czerwca przyszłego roku. Niestety, inwestycja wciąż jest w fazie przygotowywania, przetargi nie są rozstrzygnięte (a jeden – dotyczący Szczytnej, Dusznik-Zdroju i Polanicy-Zdroju, nawet nie został jeszcze ogłoszony), Wody Polskie nadal nie mają decyzji wodnoprawnych dla m.in. miasta Kłodzka. Jednym słowem, do końca realizacji inwestycji pozostał niecały rok, a w tym roku raczej nie ma większych szans, żeby wejść z pracami do koryt rzek. Cała inwestycja stanęła więc pod znakiem zapytania.
Poprosiliśmy Wody Polskie o komentarz w tej sprawie. Poniżej publikujemy w całości odpowiedź od Jarosława Garbacza, rzecznika prasowego RZGW we Wrocławiu:
W ramach tak zwanej ochrony biernej Kotliny Kłodzkiej przed powodzią planowane przez Wody Polskie Jednostkę Realizującą Projekt w Dorzeczu Odry i Wisły prace dotyczą przede wszystkim modernizacji istniejącej infrastruktury w dziewięciu miejscowościach: Dusznikach-Zdroju, Szczytnej, Polanicy-Zdroju, Lądku-Zdroju, Stroniu Śląskim, Międzylesiu, Długopolu-Zdroju, Bystrzycy Kłodzkiej i w Kłodzku. Ogłaszanie przetargów na realizację tych inwestycji przeciwpowodziowych wiąże się z uzyskaniem wielu decyzji administracyjnych, które muszą być uzgadniane na podstawie przepisów krajowych, europejskich oraz procedur Banku Światowego, również w porozumieniu z wieloma instytucjami przy analizie krajowego i międzynarodowego prawa. Obecnie w toku są dwa z trzech przetargów na wybór wykonawców tych zadań. Jest to proces bardzo pracochłonny, rozłożony w czasie i zależy także od decyzji podejmowanych przez inne organy. Trwa między innymi procedowanie uzyskania decyzji wodnoprawnych w Ministerstwie Infrastruktury. Wody Polskie dążą do jak najszybszego zakończenia tego etapu działań, co pozwoliłoby w IV kwartale tego roku na wybór wykonawców, a następnie na przystąpienie do fazy budowlanej przy udziale środków kredytowych między innymi Banku Światowego i realizację prac w latach 2023-24, z uwagi na podejmowane obecnie starania o wydłużenie obowiązywania terminu pożyczki BŚ.
red. (fot. Nysa Kłodzka na wodospadzie w Kłodzku, lipiec 2022 r.)
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS