W weekend inżynierowie budujący metodą przewiertu pod dnem Wisły tunel na rury na ścieki do oczyszczalni Czajka skończyli drążenie. Tarcza wiertnicza przebiła się do komory w rejonie ul. Farysa. Do tunelu już w trakcie drążenia wsuwano szeroką na 1,2 m rurę. Teraz pozostało wpiąć ją w układ rur odbierających ścieki z lewobrzeżnej Warszawy i prowadzących do Czajki. Powinno się to stać jeszcze w grudniu.
Tunel wydrążony na głębokości siedmiu metrów zastąpi kolektor, który uległ awarii pod koniec sierpnia. To było jedyne połączenie kanalizacji z lewego brzegu miasta z oczyszczalnią na Białołęce. Gdy został uszkodzony, przez kilka tygodni ścieki trzeba było zrzucać do Wisły, do czasu, gdy wojskowi saperzy zbudowali most pontonowy i ułożyli na nim tymczasowe rury.
Brak alternatywnego połączenia był grzechem pierworodnym feralnego kolektora, który zepsuł się już po raz drugi w ciągu zaledwie roku.
Schemat uszkodzonego kolektora pod dnem Wisły infografika: Gazeta Wyborcza
Teraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji nie chce ponownie popełnić tego samego błędu. Ogłosiło właśnie przetarg na wykonanie kolejnego przewiertu, równoległego do tego, który właśnie powstał. Termin składania ofert został skrócony do 15 dni, propozycje firm zostaną otworzone 23 grudnia. Ten tunel nie będzie już budowany w nadzwyczajnym tempie, 24 godziny na dobę, tak jak przewiert, który właśnie powstał. W przetargu zapisano, że ma być gotowy w połowie 2021 r. Dzięki temu drugi przewiert powinien kosztować mniej niż pierwszy, za który MPWiK zapłaciło Inżynierii Rzeszów ok. 35 mln zł.
Na dalszy termin odsuwany jest remont uszkodzonego kolektora. Zostanie naprawiony dopiero po tym, jak naukowcy ponad wszelką wątpliwość ustalą, dlaczego doszło do awarii. Pracami zespołu naukowców kieruje prof. dr hab. inż. Stanisław Rybicki, dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki na Politechnice Krakowskiej. MPWiK nie zamierza się spieszyć z naprawą kolektora. Spółka zapowiada, że inwestycja będzie gotowa dopiero po 48 miesiącach od awarii, czyli do sierpnia 2024 r.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS