A A+ A++


Wpisany przez Jakub Lazar napisz do autora

  


czwartek, 05 sierpnia 2021 09:02

Wielka inwestycja na dachach miejskich firm oraz prywatnych domach. Największa instalacja fotowoltaiczna znajdująca się na miejskich obiektach w Rudzie Śląskiej produkuje już energie elektryczna. Blisko 900 modułów fotowoltaicznych zainstalowanych zostało na terenie oczyszczalni ścieków Halemba-Centrum oraz na dachu dyrekcji rudzkich wodociągów. Dzięki temu spółka zaoszczędzi około 80 tysięcy zł na zakupie prądu. Inwestycję udało się zrealizować dzięki środkom pozyskanym z Unii Europejskiej.

     To dla firmy oczywiście dobra wiadomość w obliczu ciągle rosnących kosztów energii elektrycznej. Jednak zaoszczędzona kwota jest i tak tylko niewielką częścią środków, które rudzkie wodociągi przeznaczają rocznie na zakup energii elektrycznej Sama tylko oczyszczalnia Halemba-Centrum wydaje na ten cel… 800 tysięcy złotych.
    Najnowsza inwestycja w ramach programu Odnawialnych Źródeł Energii to dokładnie dwie instalacje: na dachu dyrekcji Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji oraz na zadaszeniu poletka osadowego oczyszczalni ścieków Halemba-Centrum. Instalacje składają się w sumie z 888 paneli słonecznych o łącznej mocy prawie 240 kWp. Szacuje się, że spółka będzie mogła uzyskać spadek zapotrzebowania na energię elektryczną z dotychczasowego źródła o blisko 200 MWh w skali roku.
    Całość kosztowała 1,2 miliona złotych, z czego w przybliżeniu połowę pokryje dofinansowanie unijne. – Przy tego typu inwestycjach wykorzystujemy fundusze zewnętrzne. W ostatnich kilku latach w Rudzie Śląskiej zrealizowaliśmy kilkanaście takich inwestycji. Łącznie z instalacjami PWiK jest to już blisko 2 tysiące modułów fotowoltaicznych, które są w stanie wyprodukować ponad 400 MWh energii elektrycznej rocznie. Pozwala to na oszczędności w skali roku na poziomie ponad 180 tys. zł – wylicza wiceprezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk.
    Od 2015 roku instalacja fotowoltaiczna funkcjonuje np. na terenie basenu letniego. Rok później instalacje fotowoltaiczne powstały dla trzech obiektów sportowych: basenów krytych przy  ul. Chryzantem i Pokoju oraz hali sportowej w Orzegowie. Dodatkowo instalacje OZE produkujące prąd z energii słonecznej zostały zamontowane na dachach przedszkola nr 43, szkół podstawowych nr 11, 13 i 16, przychodni rejonowej przy ul. Siekiela, dwóch budynkach Urzędu Miasta, Straży Miejskiej i Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej.
    Ponadto miasto już dwukrotnie (łącznie ponad 4,3 miliona złotych) pozyskało środki unijne na dofinansowanie do instalacji OZE w budownictwie jednorodzinnym. W ramach tego przedsięwzięcia uczestnicy projektu pokrywali koszty jedynie 15 procent wartości netto całej instalacji oraz wartość wynoszącego 8 procent podatku VAT za usługę montażu instalacji na dachu budynku mieszkalnego lub 23 procent w przypadku instalacji na budynku gospodarczym lub na gruncie. W pierwszym etapie tego projektu (trzy lata temu) nowoczesne instalacje zamontowano w 51 budynkach. W tym roku zakończono realizację drugiego etapu, obejmującego aż 172 budynki.

Tekst ukazał się w Głosie Zabrza i Rudy Śląskiej (nr 31 z 5 sierpnia 2021 roku)
na kolumnie W STRONĘ NATURY, która jest współfinansowana przez
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Treści
zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów
Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w
Katowicach.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBurmistrz pozyskała fundusze na pracownie przyrodnicze
Następny artykułSposób przyznawania środków w III turze rekrutacji do projektu pn.: ˝Własna firma w Sercu Kaszub˝