A A+ A++

Nie tylko „Pszczółka Maja” i „Gumisie”, nie tylko”Taniec z gwiazdami” i „Byłaś serca biciem”. W Bibliotece z Pasją rozmawiamy o legendach polskiej muzyki rozrywkowej.

Jeden miał zostać kajakarzem lub zecerem, drugi skrzypkiem. Pierwszego pochłonął wokal, saksofon i perkusja. W życiu drugiego filharmonię zastąpiła scena estradowa, a multiinstrumentalizm – programy rozrywkowe. Bohaterami II części cyklu „Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu” będą Andrzej Zaucha i Zbigniew Wodecki, a przyjrzymy się im w biografiach gości Biblioteki Gdynia – Kamila Bałuka i Jarosława Szubrychta.

„Nie szukałem sensacji, ale prawdy. Nie piszę o tragicznej, głośnej śmierci Zauchy, lecz o jego barwnym życiu, na przekór peerelowskiej szarzyźnie. O tym, skąd wziął się ten muzyczny diament, jakie wydarzenia go szlifowały i dlaczego nigdy nie zaświecił pełnym blaskiem” – mówi o książce Jarek Szubrycht.

Z kolei Kamil Bałuk w rozmowie z Anną Dziewit-Meller o Wodeckim zaznacza, że muzyk będący od 40 lat w świetle fleszy wiele razy powtarzał, że od narkotyku jakim jest sława nie sposób się uwolnić. „Bardzo go ceniłem za to, że był autoironiczny, autokrytyczny, chociaż to też taka sztuczka”.

Spotkanie poprowadzi Hanna Łozowska, a na polski język migowy przetłumaczy Bohdan Mroczek.

Wydarzenie organizowane jest w ramach projektu „Życie codzienne niecodzienne w biografii i literaturze faktu”, który poprzez wskazywanie najnowszych tendencji w literaturze faktu, w tym biografistyce przybliża zagadnienia związane z historią, kulturą, nauką.

Kamil Bałuk – absolwent MISH UWr., socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Publikował m.in. w Dużym Formacie, Przekroju, Wysokich Obcasach. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. Autor książki reporterskiej „Wszystkie dzieci Louisa” i współautor biografii „Wodecki. Tak mi wyszło”. Współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie, wykłada w Polskiej Szkole Reportażu. Na antenie newonce.radio prowadzi audycję „Dawno temu w telewizji” o kulisach powstawania najważniejszych programów telewizyjnych.
Jarosław Szubrycht – dziennikarz muzyczny Gazety Wyborczej, redaktor naczelny magazynu GAMA. Nowa Gazeta Magnetofonowa. Autor wywiadu rzeki z Marylą Rodowicz „Wariatka tańczy” oraz biografii Czesława Mozila i zespołów Vader i Slayer. 29 września nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się napisana przez niego pierwsza kompletna biografia Andrzeja Zauchy – „Życie. Bierz mnie”.
Hanna Łozowska – kuratorka wydarzeń literackich, doktorantka literaturoznawstwa, studentka Polskiej Szkoły Reportażu. Na co dzień opiekunka programów literackich w Gdańsku, związana także z Agencją autorską „Opowieści”. Zajmuje się portretowaniem rynku pracy w najnowszym polskim reportażu literackim. Prowadzi bloga Halo, książki.

Ze względu na ograniczenia na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy: [email protected].

W czasie debaty będzie można kupić książki, dostarczone przez gdyńską, kameralną księgarnię Vademecum.

Transmisję debaty będzie można obejrzeć na żywo na stronie Facebook Biblioteki Gdynia.

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚląsk i jego kibice powracają do Europy. Ruszyła sprzedaż biletów na mecz WKS-u w EuroCup
Następny artykuł​Ziobro komentuje wyrok TK. Napisał też list Tuska