A A+ A++

Przez dwie doby mieszkańcy kilku wsi w gminie Rudnik nie mogli pić wody z gminnego wodociągu. Sanepid po badaniu pobranej w poniedziałek 17 bm. próbki wody stwierdził, że nie nadaje się ona nie tylko do spożycia, ale też mycia rąk, zębów oraz naczyń kuchennych. Kolejne badanie przeprowadzone w środę dało wynik negatywny.


Wodociąg w Płonce został zanieczyszczony. Jak poinformował Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krasnymstawie, około 900 osób zamieszkałych na terenie gminy Rudnik i w części gm. Nielisz w powiecie zamojskim, od 17 października nie mogło spożywać wody z gminnej sieci. Woda z wodociągu nadawała się wyłącznie do spłukiwania toalet.

Wyniki badań próbek wody wykazały ponadnormatywną wartość parametrów mikrobiologicznych, które wskazują na bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Woda nie tylko nie nadawała się do picia, ale również przygotowania zimnych napojów, potraw, mycia owoców i warzyw, wytwarzania lodu, mycia naczyń kuchennych i sztućców, szorowania zębów, mycia rąk i innych części ciała.

Sanepid nałożył na gminy obowiązek zapewnienia mieszkańcom wody do spożycia, do czasu usunięcia zanieczyszczeń w gminnej sieci. Na szczęście mieszkańcy wsi: Płonka, Mościska, Wierzbica, Równianki, Kaszuby, Płonka Poleśna, Maszów Górny od nr 22 do nr 29 w gm. Rudnik oraz miejscowości Emska Kolonia w gm. Nielisz, zaopatrywane w wodę z wodociągu w Płonce, już w środę 19 bm. mogli ją spożywać. Gmina szybko zajęła się oczyszczaniem sieci. Sanepid pobrał kolejne próbki wody do badań i tym razem wynik był negatywy. (s)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUsłyszeli: „Łapać złodzieja!”. No to złapali – trzech
Następny artykułTo był dla niej cios. Odpadła z “Milionerów” na zaskakującym pytaniu