Urlop wychowawczy przyznawany jest w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Jaki jest wymiar urlopu wychowawczego? Jak wygląda wniosek o urlop wychowawczy i co należy do niego załączyć?
Kto może skorzystać z urlopu wychowawczego
Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi, który przepracował co najmniej 6 miesięcy. Do tego okresu należy wliczyć wcześniejsze zatrudnienie na umowę o pracę. Urlop wychowawczy można uzyskać w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z urlopu wychowawczego mogą korzystać rodzice lub opiekunowie dziecka.
Ile wynosi urlop wychowawczy
Wymiar urlopu wychowawczego wynosi 3 lata, czyli 36 miesięcy. Nie trzeba go wykorzystywać od razu w całości. Można go podzielić maksymalnie na 5 części. Co istotne, nie trzeba ich wykorzystywać ciągiem. W ramach przysługującego wymiaru urlopu, 1 miesiąc przeznaczony jest wyłącznie dla drugiego rodzica. Prawa tego nie można przenieść na rzecz drugiej osoby. Oznacza to, że jeden rodzic może skorzystać maksymalnie z 35 miesięcy urlopu.
Odstępstwo od tej reguły może wystąpić, gdy drugi rodzic nie żyje lub nie przysługuje mu władza rodzicielska. Dodatkowo rodzic może skorzystać z pełnych 36 miesięcy urlopu wychowawczego gdy drugi rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich albo władza ta została ograniczona lub zawieszona.
Kiedy trzeba wykorzystać urlop wychowawczy
Urlop wychowawczy należy wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy szósty rok życia. Oznacza to, że w sytuacji gdy dziecko urodziło się np. 2 sierpnia 2022 r., rodzice mogą skorzystać z urlopu do 31 grudnia 2028 r.
Wniosek o urlop wychowawczy – co powinien zawierać
Wniosek o udzielenie pracownikowi urlopu wychowawczego lub jego części powinien zawierać następujące informacje:
- imię i nazwisko pracownika,
- imię i nazwisko dziecka, na które ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część,
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop wychowawczy albo jego część na dane dziecko,
- wskazanie okresu urlopu wychowawczego, który dotychczas został wykorzystany na dane dziecko,
- określenie liczby części urlopu wychowawczego, z których dotychczas skorzystano na dane dziecko.
Co należy dołączyć do wniosku o urlop wychowawczy
Do wniosku o urlop wychowawczy należy dołączyć oświadczenie drugiego rodzica o braku zamiaru korzystania z urlopu w czasie wskazanym we wniosku. Nie musi jednak tego robić, jeśli:
- drugi rodzic jest pozbawiony lub ograniczono mu władzę rodzicielską,
- zwolniono lub ograniczono z opieki drugiego opiekuna dziecka albo,
- w przypadku gdy zachodzą przeszkody, które uniemożliwiają dołączenie takiego oświadczenia.
Kiedy trzeba złożyć wniosek o urlop wychowawczy
Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć do pracodawcy w formie pisemnej, nie później niż na 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika.
Cofnięcie wniosku o urlop wychowawczy
Pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Należy jednak pamiętać, że musi to zrobić nie później niż na 7 dni przed jego rozpoczęciem. Wniosek o rezygnację ze skorzystania z urlopu wychowawczego również powinien być przedłożony w formie pisemnej.
Wniosek o urlop wychowawczy – wzór
Chcesz dowiedzieć się więcej, sprawdź »
Komplet: Kodeks pracy, Czas Pracy, Wynagrodzenia 2022
Tylko teraz
239,00 zł
Przejdź do sklepu
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS