A A+ A++

Trwa składanie wniosków o świadczenie dobry start, często nazywane też 300+. Co daje zawnioskowanie o wsparcie do końca sierpnia 2022 r.?

300+, czyli świadczenie dobry start

Rządowy program wsparcia rodzin z dziećmi w ponoszeniu wydatków związanych z rozpoczęciem roku szkolnego został ustanowiony w 2018 r. Wsparcie to polega na przyznaniu na dziecko, raz w roku, świadczenia “dobry start” w wysokości 300 zł.

Ważne! Świadczenie 300+ przysługuje bez względu na dochód rodziny.

Dla kogo 300+ w 2022 r.?

Świadczenie dobry start przysługuje:

  • rodzicom, opiekunom faktycznym, opiekunom prawnym, rodzinom zastępczym, osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka, dyrektorom placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorom regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych – raz w roku na dziecko;
  • osobom uczącym się – raz w roku.

Przyznaje się je w związku z rozpoczęciem roku szkolnego co do zasady do ukończenia 20 lub 24 roku życia.

Do kiedy złożyć wniosek o 300+ w 2022 r.?

Wniosek o 300+ składa się elektronicznie za pośrednictwem bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

Postępowanie w sprawie świadczenia dobry start prowadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami, przy czym w przypadku wniosków o ustalenie prawa do świadczenia dobry start złożonych wraz z dokumentami w lipcu lub sierpniu ustalenie prawa do świadczenia dobry start oraz wypłata przysługującego świadczenia następuje nie później niż do dnia 30 września.

Ważne! Złożenie wniosku o dobry start do końca sierpnia umożliwia zatem otrzymanie środków do 30 września 2022 r.

Warto pamiętać, iż ZUS wypłaca świadczenie dobry start w formie bezgotówkowej na wskazany we wniosku numer rachunku płatniczego w kraju lub numer wydanego w kraju instrumentu płatniczego.

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu “Dobry start” (Dz. U. z 2021 r., poz. 1092;

Uchwała Rady Ministrów z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie ustanowienia rządowego programu “Dobry start” (M. P. z 2018; poz. 514)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułTczów. Mężczyzna spadł z dachu
Następny artykułMŚ siatkarzy 2022: Piknik i towarzyski mecz Polski z Argentyną przed turniejem