A A+ A++

Na proces starzenia się włosów ma wpływ zarówno fizjologia naszego organizmu, zachodzące w nim wraz z wiekiem zmiany, jak również czynniki zewnętrzne. Fenotyp starzenia się włosów jest powiązany z kilkoma procesami. Jednym z nich jest starzenie się samego mieszka włosowego, które zauważamy w postaci siwienia. Mechanizm siwienia w uproszczeniu polega na wyczerpaniu się pigmentu we włosach. Na stanie włosów odbija się również proces starzenia się samej skóry. Skóra głowy wraz z wiekiem staje się bardziej wrażliwa, podatna na podrażnienia i przesuszona. Pojawiające się w wieku dojrzałym problemy ogólnoustrojowe, na przykład endokrynologiczne, metaboliczne czy związane z przyjmowaniem leków, mają także wpływ na kondycję naszych kosmyków. Dodatkowo oddziaływanie czynników zewnętrznych powoduje m.in. fotostarzenie się włosów.

Pierwsza oznaka starzenia się włosów – zmniejszenie tempa wzrostu

Wraz z wiekiem włosy rosną wolniej. Wynika to ze starzenia się komórek ciała i zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. Aby zrozumieć proces starzenia się włosów, należy najpierw poznać proces cyklu życiowego włosa, w którym wyróżniamy 3 główne fazy. Pierwsza faza, czyli anagen trwa od 2 do 7 lat. Nazywana jest fazą aktywną lub fazą wzrostu włosa. Druga faza, zwana przejściową, czyli katagen trwa od 7 do 21 dni. Trzecia faza to telogen, czyli faza spoczynku i wypadania włosa, która trwa od 1 do 3 miesięcy.

Przebieg cyklu włosowego jest dla organizmu zaprogramowany genetycznie. Co teoretycznie oznacza, że na długość trwania poszczególnych faz nie mamy wpływu. Okazuje się jednak, że niestety w praktyce faza anagenu może zostać skrócona w efekcie oddziaływania na włosy szkodliwych czynników zewnętrznych. Może to wynikać na przykład z zażywanych leków, przebytych chorób z wysoką gorączką, zbyt ubogich czy restrykcyjnych diet, a nawet z powodu przewlekłego stresu. Wówczas może nastąpić spowolnienie tempa podziałów komórkowych i skrócenie czasu trwania fazy aktywnej wzrostu włosa. W takim przypadku czas anagenu z przykładowych 5 lat może skrócić się nawet do 3 lat – tłumaczy trycholog Anna Mackojć z Instytutu Trychologii.

Co to oznacza dla cebulki włosa? Będzie ona zdecydowanie słabsza. W efekcie włosy będą cieńsze, mniej witalne i szybciej zaczną wypadać. Jest to zjawisko, który można zaobserwować u pań w okresie menopauzalnym, kiedy pod wpływem zmian zachodzących w gospodarce hormonalnej p … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJKH GKS Jastrzębie wygrał na Podhalu
Następny artykułSiedem lat od ingresu biskupa kieleckiego. Pragnął Kościoła dla wszystkich, ale zarzuca mu się, że sam dzieli