A A+ A++

Seria A, czyli najwyższa liga męska we Włoszech, cieszy się popularnością nie tylko w tym kraju, ale również na całym świecie. Sami Włosi wręcz uwielbiają krajowe drużyny i podchodzą niezwykle emocjonalnie do piłki nożnej oraz rozgrywek włoskiej ekstraklasy. Jak zaczęła się historia Serie A?

Historia Serie A

Serie A powstała w okresie międzywojennym, w 1929 roku. Zarządza nią Lega Nazionale Profesionisti Serie A (wcześniej Lega Calcio, a na samym początku istnienia tej ligi – Włoski Związek Piłki Nożnej). Powstała ona dla dwudziestu najlepszych włoskich drużyn, które toczą między sobą walkę o mistrzostwo Włoch. Najgorsze drużyny z tabeli są z kolei przenoszone do drugiej ligi – Serie B.

Pierwszym zwycięzcą rozgrywek Serie A została Genoa CFC, włoska drużyna piłkarska o ponad 130-letniej tradycji (jej założenie datowane jest na 1893 rok). Drużyna ta zresztą wciąż występuje w Serie A. Obecnym mistrzem z sezonu 2019/2020 jest Juventus F.C – klub o historii krótszej od pierwszego mistrza Włoch o zaledwie 4 lata.

System rozgrywek Serie A

Włoska ekstraklasa działa w większości na zasadach niezmienianych od dziesięcioleci. Koncepcja braku podziału na grupy pochodzi bowiem z pierwszego rozegranego sezonu Serie A, a całość rozgrywana jest systemem kołowym (inaczej: każdy z każdym, system sportowy, w którym drużyna musi zagrać z każdym przeciwnikiem).

Podczas sezonu rozgrywanych jest 38 spotkań, po dwa na każdą parę drużyn, z czego podczas jednego spotkania drużyna występuje jakość gość, a w trakcie drugiego – w formie gospodarza. Na przestrzeni lat zarówno ilość spotkań, jak i drużyn kwalifikujących się do Serie A wahała się pomiędzy 16 a 18, jednak obecnie funkcjonująca formuła 20 klubów sportowych przyjęta została w sezonie 2004/2005 i od tamtej pory obowiązuje nieprzerwanie.

Każdy mecz jest punktowany na bardzo prostych zasadach: wygrana drużyna otrzymuje 3 punkty, za remis obydwa zespoły dostają po jednym punkcie, a porażka oznacza, że drużyna nie punktuje w ogóle. Pod koniec sezonu ten zespół, który uzyska najwięcej punktów – zostaje Mistrzem Włoch. Jeśli zdarzy się sytuacja, że dwa zespoły uzyskają identyczną ilość punktów, tytuł jest przyznawany na podstawie wyniku dwumeczu pomiędzy nimi. W przypadku remisu, w następnej kolejności uwzględniana jest ilość bramek w pojedynku pomiędzy tymi drużynami, później – suma bramek z całego sezonu, a w razie braku możności wyboru zwycięzcy w ten sposób – kwestię rozstrzyga się drogą losowania.

Trzy pierwsze drużyny z Serie A zyskują prawo do udziału w Lidze Mistrzów UEFA bez uczestnictwa w fazie play-off.

Zakłady na Serie A

Włosi uwielbiają piłkę nożną i są uznawani za prawdziwych znawców w tej dziedzinie. Spotkania ekstraklasy są zazwyczaj celebrowane i obserwowane przez niezwykle szeroką rzeszę fanów tych rozgrywek. Zazwyczaj towarzyszą im również zakłady sportowe, a w związku z ogromną popularnością włoskiej ekstraklasy – stawki są niezwykle atrakcyjne, więcej na: https://obstawianie-meczy.net/blog/zaklady-na-serie-a-jak-obstawiac-wloska-ekstraklase-pilki-noznej/

Zakłady na Serie A dla fanów tej ligi to nie tylko forma doskonałej zabawy, ale również emocje zbliżone do tych piłkarskich. Można obstawiać wiele różnych kwestii, oprócz najpopularniejszych zakładów meczowych. Ponadto, bukmacherzy przyjmują również zakłady o zwycięstwo w lidze, spadek do Serie B czy to, kto uzyska tytuł króla strzelców.

Ciekawostki związane z Serie A

Jak na ligę z długą historią przystało, także Serie A może poszczycić się serią ciekawostek i smaczków, które dodają jej uroku. Co warto wiedzieć o włoskiej ekstraklasie?

1. Nawet okres bezpośrednio po II wojnie światowej i proces odbudowy kraju (jak również całego świata) nie powstrzymał Włochów przed przeprowadzeniem rozgrywek Serie A. Choć w sezonie 1945/1946 w lidze udział wzięło zaledwie 8 drużyn, została ona przeprowadzona.

2. Słynny AC Milan dzierży tytuł rekordzisty pod kątem nieprzegranych meczów w Serie A. Sytuacja ta miała miejsce w pierwszej połowie lat 90-tych i trwała, bagatela, 58 spotkań.

3. Najmłodszym zawodnikiem włoskiej ekstraklasy został Pasquale Casale w 1975 roku. Gracz miał wówczas 16 lat, 7 miesięcy i 3 dni.

4. W ciągu całej historii Serie A rozpoczynającej się pod koniec lat 20-tych XX wieku aż po dzień dzisiejszy, w rozgrywkach włoskiej ekstraklasy uczestniczyło łącznie 68 zespołów.

5. Dotychczasowym liderem w zakresie ilości strzelonych bramek jest Silvio Piola, który brał udział w rozgrywkach w latach 1929-1952. W tym czasie udało mu się strzelić aż 274 bramki podczas wszystkich spotkań jego klubu. Zaledwie 24 gole mniej strzelił Francesco Totti, obejmując tym samym zaszczytne drugie miejsce.

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrawie 600 godzin zajęło czyszczenie koryta rzeki Rawy. Usunięto tony osadu i mnóstwo śmieci
Następny artykułPerły Myślenic. Stacja paliw w Rynku lata 60. XX wieku