Do uwzględnienia w planowanych na 25 września wyborach parlamentarnych wskazań nauki społecznej Kościoła zachęcili wiernych biskupi włoscy. Obradująca w Materze Rada Stała Konferencji Episkopatu Włoch wystosowała apel do wiernych, wskazując, że ich ojczyzna potrzebuje zaangażowania, odpowiedzialności i udziału wszystkich. W najbliższą niedzielę zadecydują oni o wyborze 400 członków Izby Deputowanych i 200 członków Senatu XIX kadencji.
Biskupi zawracają uwagę na szereg trudności przeżywanych przez wszystkich obywateli kraju, w tym wojnę, pandemię, kryzys ekologiczny i kryzys gospodarczy, ogólny wzrost kosztów, wysokie koszty rachunków. Wzywają do „odwagi z nadzieją”, która „nie jest zwykłym optymizmem”, ale „chrześcijańskim realizmem”. Przypominają wyborcom, że „głosowanie jest prawem i obowiązkiem, z którego należy korzystać świadomie”, dokonując „rozeznania między różnymi propozycjami politycznymi w świetle dobra wspólnego, wolnego od wszelkich korzyści osobistych i zwracając uwagę jedynie na budowę bardziej sprawiedliwego społeczeństwa, które zaczyna się od «ostatnich»”. Wskazują na powszechną potrzebę wspólnoty, która ma być budowana i odbudowywana na terenach Włoch i Europy, „z otwartym spojrzeniem na świat, nie pozostawiając nikogo z tyłu”.
Rada Stała Konferencji Episkopatu Włoch podkreśla, że zasadniczym kryterium, jakie powinni uwzględniać ludzie wierzący, jest budowanie dobra wspólnego, prawdziwe dobro osoby, na każdym etapie życia. Podkreślają pozytywne aspekty zaangażowania ludzi młodych i przypominają rozczarowanym, że „wkład każdego jest bardzo cenny”. Zachęcają do „odłożenia na bok podziałów i spojrzenia na dobro kraju”. Zawracając się do osób, które uzyskają od społeczeństwa mandat wzywają do troski o dobro wszystkich, a zwłaszcza najsłabszych. Wskazując na szereg problemów gnębiących ich ojczyznę zachęcają, aby wybrani przeżywali odpowiedzialność polityczną jako „najwznioślejszą formę miłości”.
Biskupi zachęcają do ponownego odkrycia i zaproponowania „zasad nauki społecznej Kościoła: godności osoby, dobra wspólnego, solidarności i pomocniczości”. „Miłujmy naszą ojczyznę. Kościół zawsze będzie wszystkim o tym przypominał i nadal będzie wskazywał – jeśli będzie to konieczne z surowością – na dobro wspólne, a nie na interes własny, na obronę nienaruszalnych praw osoby i wspólnoty” – kończy się apel włoskich biskupów.
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS