Zastanawiałeś się kiedyś, czy do czajnika można wlać ciepłą wodę z kranu? Czy ten sposób jest korzystny dla naszego zdrowia, lub dla samego sprzętu? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości w tej sprawie.
Czym grozi wlanie do czajnika ciepłej wody z kranu?
Specjaliści w tej kwestii są jednomyślni: ogólnie rzecz biorąc nie należy tego robić. Szczególnie gdy ta woda będzie nam potrzebna do robienia potraw, herbaty czy innych napojów, a zwłaszcza mleka dla maluchów albo czegokolwiek dla kogoś z osłabioną odpornością. Pewnie chciałbyś wiedzieć, dlaczego tak jest. Przecież to jakby identyczna woda, tylko że chłodna, więc czemu miałaby być bardziej szkodliwa? Otóż większość osób nie uwzględnia jednego podstawowego czynnika…
Ciepła a zimna woda
Ciepła woda z kranu różni się nieco od tej zimnej. Przecież nie występuje w tym kranie, a jeszcze wcześniej w rurach w zaskakujący sposób od razu ciepła. Aby taka była, to musi zostać wcześniej podgrzana przez jakiś sprzęt – z reguły przez bojler lub kocioł grzewczy. I to właśnie przez tę „drobnostkę” ma nieco inną jakość.
Uczeni, którzy analizują taką wodę od dawna są zgodni – ciepła woda z kranu zawiera dużo więcej zanieczyszczeń, metali ciężkich oraz bakterii. Zdrowi dorośli raczej nie muszą się obawiać, że taka zagotowywana woda im jakoś zaszkodzi. Ale jeśli chorujesz, lub przygotowujesz na tej bazie jakieś posiłki dla noworodka, to taka woda może mieć szkodliwy wpływ na organizm Twój lub Twojego dziecka. Z tego powodu lepiej zrezygnuj z zagotowywania ciepłej wody, a do czajnika staraj się nalewać zawsze chłodną, która nie wpływa negatywnie na zdrowie.
Czytaj też: Domowe sposoby na odkamienianie czajnika elektrycznego
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS