A A+ A++

Jak zrobić domowy krochmal?

Podstawą najprostszego, a zarazem skutecznego krochmalu są dwa składniki, które bez trudu znajdziemy we własnej kuchni. Pierwszym z nich jest jeden litr wody, wystarczy nalana z kranu, a drugim jedna łyżka skrobi lub mąki ziemniaczanej. Mając potrzebne rzeczy pod ręką, możemy przejść do gotowania.

  1. Z podanej porcji płynu odlewamy jedną szklankę, a pozostałą część wlewamy do garnka i zagotowujemy.

  2. W szklance wody dokładnie mieszamy łyżkę stołową mąki lub skrobi, pilnując, by na powierzchni nie pływały żadne grudki.

  3. Kiedy zauważymy, że woda w garnku zaczyna wrzeć, dolewamy do niej miksturę ze szklanki. Teraz wystarczy tylko całość mieszać energicznie przez 3-4 minuty.

  4. Po upływie wyznaczonego czasu uzyskamy gładki, gęsty i nieco śliski w dotyku krochmal, gotowy go użycia.

Inne rodzaje krochmalu

To jeden z najpopularniejszych patentów na domowy krochmal, ale możemy przygotować także jego alternatywne wersje. Ciekawy produkt uzyskamy z białego ryżu. Wystarczy, że ugotujemy ok. 3-4 łyżki w dwóch litrach wody, a następnie odcedzimy płyn do czystej butelki. Stężenie takiego krochmalu będzie doskonałe do usztywnienia tkanin, np. obrusów czy firanek.

Krochmal przygotujemy także na bazie ryżu oraz białego cukru123RF/PICSEL

Nietypowym rodzajem specyfiku jest także ten na bazie cukru. Choć teoretycznie nie powinien nazywać się krochmalem, gdyż nie zawiera skrobi, sprawdza się w przypadku delikatnych tkanin oraz robótek wykonanych na szydełku. Jak go przygotować? Do garnka wlewamy jedną szklankę wody i dodajemy jedną pełną szklankę białego cukru. Słodzik całkowicie rozpuszczamy, a następnie pozostawiamy całość do wystudzenia oraz nabrania temperatury pokojowej.

Na co pomaga kąpiel w krochmalu?

Podstawowym zastosowaniem krochmalu na bazie skrobi jest skuteczne usztywnienie zasłon, firanek, obrusów czy innych tkanin. Okazuje się, że nasze babcie oraz prababcie używało go także w nieco mniej tradycyjny sposób. Domowym krochmalem zastępowano dawniej popularne współcześnie kosmetyki pielęgnacyjne. Ciepła kąpiel z dodatkiem krochmalu nie tylko pomagała niwelować częste i niepokojące problemy skórne, ale dodatkowo szybciej łagodziła podrażnienia i zapewniała jedwabiście gładką skórę.

Wystarczy ok. 10-15 minut relaksu, po którym nie należy spłukiwać ciała, a jedynie delikatnie osuszyć ją ręcznikiem. W przypadku kąpieli w krochmalu niewskazane jest mocne pocieranie ciała. Również dzisiaj po produkt sięgają chętnie mamy małych dzieci. Krochmal doskonale radzi sobie m.in. z:

  • odparzeniami,

  • pokrzywką,

  • potówkami,

  • łuszczącą się skórą,

  • atopowym zapaleniem skóry,

  • egzemą,

  • trądzikiem niemowlęcym.

Jak zrobić musujące kule do kąpieli?Interia DIY

Sprawdź również:

INTERIA.PL

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatowicki Satelita z przebudowanymi trybunami i nowym dachem
Następny artykułCzterolatek sam w tramwaju