Kiedy myszy wchodzą do domów?
Zwiększoną aktywność gryzoni wokół ludzkich siedzib zauważyć można już we wrześniu. Najbardziej problematyczny jest jednak okres między październikiem a lutym. Myszy intensywnie szukają zacisznych i ciepłych miejsc z dostępem do pożywienia, które pozwolą przetrwać im zimowe warunki. Czy mogłyby trafić lepiej niż do naszej spiżarni?
Szczególnie narażone na mysią inwazję są zabudowania zlokalizowane w pobliżu pól i lasów, stanowiących naturalne siedliska szkodników.
Jesienią myszy szukają schronienia — ich wybór pada na nasze domy123RF/PICSEL
Mysz — lokator, którego nie chcesz mieć
Na widok myszy nie reagujesz paniką, więc postanawiasz zignorować jej obecność w mieszkaniu? Uznajesz ją za nieszkodliwego współlokatora? Niestety, to myślenie jest błędne. Myszy przenoszą pasożyty i choroby, które mogą być groźne dla ludzkiego zdrowia.
Zanieczyszczają przestrzeń odchodami i są w stanie przegryźć kable, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić nawet do pożaru instalacji. Chętnie częstują się zgromadzonymi przez nas zapasami jedzenia, co sprawia, że żywność nadaje się tylko do wyrzucenia. Niestety, mysz w domu to nieproszony gość, którego obecności nie można bagatelizować.
Zabezpiecz dom przed wizytą gryzoni
Myszy potrafią doskonale się wspinać, więc nawet mieszkania położone na wyższych kondygnacjach stają się dla nich dostępne. Są w stanie przecisnąć się przez najmniejsze szpary, dlatego wraz z nadejściem jesieni zaleca się uszczelnić wszelkie otwory, np. w elewacji budynku, które stanowiłyby dla nich otwartą bramę.
Unikaj otwierania na oścież drzwi na balkon i taras, zwłaszcza w godzinach wieczornych. Właśnie wtedy gryzonie są najbardziej aktywne. Dbaj również o porządek. Często wyrzucaj śmieci, nie zostawiaj resztek jedzenia w zlewie czy na kuchennym blacie. Nie zamieniaj strychu i piwnicy w graciarnię. Stare pudełka i kartony to idealne miejsce do założenia mysiego gniazda.
Jakiego zapachu nie lubią myszy?
Wśród działań, które warto podjąć, by ochronić się przed wizytą gryzoni, warto postawić na aromatyczne substancje — głównie roślinne. Uprawa niektórych okazów tuż przy domu lub w doniczkach ustawionych we wnętrzach pomoże stworzyć barierę, której intruzi nie będą chcieli przekraczać.
Wśród zapachów odstraszających myszy wymienić można miętę, lawendę, rumianek, oleandra i dziewannę. W spiżarni, garażu, piwnicy i na poddaszu zaleca się także układać zapachowe saszetki z ziołami.
Jak pozbyć się myszy? Kluczowa jest profilaktyka123RF/PICSEL
Gryzonie nie zbliżą się do domu. Domowy sposób
Czas zwrócić uwagę na jeden z najbardziej wszechstronnych produktów, jaki większość z nas ma w domach. Zapach octu działa na myszy drażniąco, więc szerokim łukiem będą omijać przestrzenie, w których go wyczują. Nasącz płynem kawałki gąbki lub materiału i rozłóż w miejscach, przez które szkodniki mogłyby dostać się do wnętrza. W tym przypadku musisz pamiętać o częstej wymianie tkaniny, ponieważ woń octu dość szybko wietrzeje.
Myszy mają świetny słuch. Wykorzystaj to na swoją korzyść
Najbardziej rozwiniętymi zmysłami zwierząt są węch oraz słuch. Wiedzę tę można wykorzystać w celu skutecznego odstraszenia myszy. Jeśli każdego roku zmagasz się z plagą gryzoni szturmujących twój dom, dobrym pomysłem może okazać się zakup elektrycznego odstraszacza. Urządzenie emituje fale ultradźwiękowe nieprzyjemne dla myszy, ale niesłyszalne dla człowieka. Okaże się także pomocną metodą przegonienia zwierząt, jeśli już zalęgły się w domu. Pod wpływem drażniących dźwięków, opuszczą swoje kryjówki.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS