A A+ A++

Własna szklarnia w ogrodzie to optymalne rozwiązanie problemu niekorzystnych warunków atmosferycznych, które często powodują słabe zbiory. Inna kwestia, że warzywa, owoce i zioła zerwane bezpośrednio przed spożyciem mają zdecydowanie więcej walorów smakowych, a przy tym są zdrowsze. Warto jednak wiedzieć, jaką szklarnię wybrać.

Opinie na temat różnych rodzajów szklarni

Obecnie dostępne są szklarnie z poszyciem poliwęglanowym, szklanym lub foliowym. W powszechnej opinii, ale i doświadczeniu wielu ogrodników to właśnie te pierwsze okazują najwygodniejsze w użytkowaniu. Mają solidny i zarazem lekki stelaż, więc nie trzeba wykonywać fundamentów, aby cieplarnia stabilnie stała na podłożu. Można też ją przenosić w inne miejsce, co pozwala nieco odpocząć ziemi.

Jednak najważniejsze jest oczywiście poszycie. Szklarnia z poliwęglanu efektywnie chroni rośliny zarówno przed przemarznięciem, jak i przegrzaniem. Poliwęglan lepiej niż szkło i folia kumuluje ciepło i sprawia, że światło równomiernie rozchodzi się po całym wnętrzu szklarni. Wykazuje także lepszą odporność na uszkodzenia mechaniczne, ponieważ nie można go zbić jak szkło lub przypadkowo przeciąć jak folię. Należy zatem podkreślić długą żywotność szklarni z poliwęglanu, 

Wbrew pozorom szklarnie ogrodowe z poliwęglanu nie są szczególnie drogie. Najtańsze można kupić już za około 1400 – 2000 zł. Oczywiście cena wzrasta, kiedy cieplarnia jest bardziej rozbudowana – szersza i dłuższa. Warto przy tym podkreślić, że wiele modeli wyróżnia budowa modułowa. Oznacza to, że istnieje opcja zwiększenia powierzchni użytkowej poprzez dodanie specjalnego modułu przedłużającego.

Zakup szklarni zawsze się opłaca

Czasami początkujący ogrodnicy zastanawiają się nad sensownością zakupu szklarni, ale wtedy warto zapytać o opinię doświadczone osoby. Bez wątpienia to opłacalne rozwiązanie. Przede wszystkim można na spokojnie uprawiać różne gatunki warzyw i owoców, nawet te ciepłolubne. Pod osłoną dobrze plonują pomidory czy ogórki, które przecież wykazują dużą wrażliwość na zimno oraz długo utrzymujące się opady. Szklarnia chroni przed rozwojem chorób grzybowych i pleśniowych, przed atakiem insektów i ptaków oraz gwałtownymi podmuchami wiatru. Zapewnia więc optymalne warunki roślinom, które dzięki temu obficie plonują.

Dzięki szklarni wydłuża się okres wegetacyjny, który trwa w zasadzie od lutego, kiedy można zacząć siać do listopada, kiedy mają miejsce ostatnie zbiory. Mało tego, jeżeli zima jest dość łagodna, to nawet w okresie zimowym można spróbować uprawy roszponki czy szpinaku.

Artykuł sponsorowany

Redakcja serwisu ŁaskOnline.pl nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczonych przez internautów. Należą one do osób, które je zamieściły.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPomoc dla Ukrainy. Starostwo Powiatowe organizuje zbiórkę środków opatrunkowych
Następny artykułPolicjant po służbie zatrzymał w Markach pijanego kierowcę