Gdy panują upały szukamy odrobiny ochłody. Niestety, często nawet nocą trudno jest “złapać oddech”, co odbija się na jakości naszego snu. Czy materace o właściwościach chłodzących mogą być dobrym rozwiązaniem?
Materac regulujący temperaturę ciała
Dobrze dobrany materac odpowiednio wspiera naturalne procesy regulacji temperatury naszego ciała. Dzięki temu nie pocimy się tak intensywnie jak na podłożu, które nie jest przepuszczalne dla powietrza; mówiąc innymi słowy, “nie oddycha”. To, na co warto zwrócić uwagę, to nie tylko materiał, z jakiego wykonany jest materac, ale również sposób jego ukształtowania.
Materace pianowe, wykonane z wysokiej klasy certyfikowanych pianek cieszą się wielką popularnością ze względu na wygodę i idealne podpieranie ciała na całej jego długości. Modele oferowane przez wiodące marki takie jak Hilding, poszczycić się mogą specjalnie opracowanym systemem nacięć i profilowania powierzchni. Dzięki temu zachowana jest prawidłowa cyrkulacja powietrza, a osoba śpiąca na materacu nie ma wrażenia “stopienia” z nim w trakcie upałów. Cyrkulacja powietrza jest także istotna ze względu na profilaktykę higieniczną: gdy intensywnie się pocimy, a nasze podłoże chłonie pot, zwiększa się ryzyko rozwoju pleśni i grzybów. W nowoczesnych materacach jest to niemożliwe.
Jak działają piany chłodzące?
W niektórych opisach materaców można spotkać się ze stwierdzeniem, że posiada on właściwości lekko chłodzące. Dobrym tego przykładem jest materac Hilding Dance, który zbudowany jest m.in. z blatu piany FloFom. Charakteryzuje się ona wysoką przepuszczalnością powietrza oraz dostosowywaniem się do ciepła ludzkiego ciała – nie rozgrzewa go dodatkowo, jak np. może mieć to miejsce w przypadku pian termoelastycznych. Te z kolei polecane są głównie na okres jesienno-zimowy, ponieważ dają przyjemne w tym czasie uczucie otulenia i rozgrzania.
Można przyjąć, że w zasadzie każdy materac hybrydowy również spełnia wymogi podłoża chłodzącego. Doskonała cyrkulacja powietrza między wkładem sprężynowym rozdzielającym blaty pianowe zapewnia komfort i wentylację, jakiej próżno szukać nawet w najlepszych materacach pianowych. Jeśli dodamy do tego pokrowiec wykonany z naturalnych materiałów lub oddychającej wiskozy, otrzymujemy podłoże do spania, które ochroni nas przed bezsennością w gorące noce.
Warto jednak pamiętać, że każdy materac – również ten wysokiej jakości – wymaga odpowiedniej konserwacji, abyśmy mogli korzystać z jego właściwości. Z tego względu powinien być umieszczony na przepuszczalnym podłożu, nigdy bezpośrednio na podłodze czy litym stelażu bez przerw. Musimy też mieć na uwadze, że nasz ubiór powinien współpracować z materacem – latem najlepiej spać w przewiewnych piżamach z bawełny w pościeli z naturalnych surowców. Z kołdry lepiej zrezygnować na rzecz cienkiego prześcieradła lub lekkiego koca. Jedynym elementem tradycyjnej pościeli, którego nie warto się pozbywać, jest poduszka ortopedyczna – niektóre modele mają również właściwości chłodzące i pokryte są specjalnym materiałem pochłaniającym pot. Poduszki tego typu podtrzymują nasz kręgosłup i głowę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu nasz komfort zostaje zachowany, a my budzimy się wypoczęci.
Materiał zewnętrzny
Napisany dnia: 25.06.2021, 15:04
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS