A A+ A++

Chorzowscy policjanci zajmujący się na co dzień zwalczaniem przestępczości gospodarczej, podczas wystawy egzotycznych zwierząt zabezpieczyli trzy kameleony. Ich właściciel nie posiadał wymaganych dla tych zwierząt dokumentów. 23-latek usłyszał zarzuty i grozi mu kara do 5 lat więzienia.

Nielegalne posiadanie zwierzęcia w Chorzowie

Policjanci z Chorzowa uzyskali informację, że na wystawie egzotycznych zwierząt mogą znajdować się takie okazy, które są chronione Konwencją Waszyngtońską (CITES). W sprawdzenie dokumentacji potwierdzającej legalność posiadania zwierząt włączył się pracownik Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Katowicach.

Po przeprowadzeniu kontroli jednego ze stanowisk przez policjantów okazało się, że właściciel trzech kameleonów nie posiada odpowiednich dokumentów. Zwierzęta trafiły pod opiekę stowarzyszenia ratującego dzikie zwierzęta.
Okazało się również, że w swoim mieszkaniu na terenie Dolnego Śląska, 23-latek posiada nielegalnie jeszcze jedno zwierzę. Właściciel został zatrzymany i usłyszał cztery zarzuty naruszenia przepisów prawa Unii Europejskiej, dotyczących ochrony gatunków dziko żyjących zwierząt i roślin. Grozi mu za to do 5 lat więzienia.

Konwencja Waszyngtońska (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora – CITES), to międzynarodowa konwencja o ochronie dziko występujących populacji zwierząt i roślin, zagrożonych wyginięciem. Jej cele są realizowane poprzez monitorowanie międzynarodowego handlu gatunkami objętymi ochroną, edukację i współpracę międzynarodową w zakresie ochrony dzikiej przyrody. Na podstawie przepisów unijnych, wprowadzających w życie postanowienia konwencji CITES, m.in. eksport, import, transport czy posiadanie zwierząt i roślin objętych CITES, wymaga uzyskania odpowiednich zezwoleń i certyfikatów (lub jest całkowicie zakazane).
W Polsce ochrona gatunków objętych konwencją CITES jest uregulowana przez Ustawę o ochronie przyrody.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJedyne takie miejsce w Ugandzie. Projekt polskich franciszkanów przyciąga wiernych z całego kraju
Następny artykułGala Finałowa Konkursu „Mam pomysł na biznes w OPO”